Home / Bałkany / BiH / BiH: Park Narodowy Una ma szansę zdobyć Europejski Certyfikat Turystyki Zrównoważonej
wikipedia-una

BiH: Park Narodowy Una ma szansę zdobyć Europejski Certyfikat Turystyki Zrównoważonej

Park Narodowy Una uzyskał od Federacji Europarc (Europejska Federacja Parków Narodowych i Krajobrazowych) nominację pozwalającą na ubieganie się o Europejski Certyfikat Turystyki Zrównoważonej. W związku z tym organizacja wyśle do BiH swoich audytorów, którzy sprawdzą stan parku i zadecyduje o przyznaniu tego ważnego turystycznego wyróżnienia.

W związku z projektem „Parki Łuku Dynarskiego” World Wide Fund for Nature (WWF) włączył 16 parków z regionu do Federacji Europarc. Dzięki temu wiele z nich mogło otrzymać nominacje, które umożliwiają zdobycie certyfikatów. Proces nominacji jest bardzo skomplikowany i wymagał wielu wysiłków ze strony zarządu parku. Andrea Štefan z WWF pokreślił, że przygotowana została wspólna strategia zrównoważonej turystyki dostosowana do realizacji celów związanych z ochroną przyrody i zdefiniowano również plan działania dotyczący m.in. oferty na terenie parku. Dodał także, że szczególnie trudne było wypełnienie samej aplikacji. Nominacja jest potwierdzeniem jakości parków w BiH i Štefan wyraził nadzieję, że do Parku Narodowego Una dołączą kolejne.

W Parku Narodowym Una pracuje entuzjastyczny zespół ludzi, który wspiera współpracę z lokalnymi mieszkańcami. Wg dyrektora, Amarildo Unicia, zdobycie Europejskiego Certyfikatu Turystyki Zrónoważonej będzie nagrodą, a także potwierdzeniem dobrej pracy wykonywanej od trzech lat. Unić uważa, że certyfikat może pomóc stworzyć markę w regionie. Po uzyskaniu tego wyróżnienia informacje o parku znajdą się na ważnych mapach i materiałach promocyjnych regionu. Amarildo Unić zaznaczył, że park chce wspierać okoliczną społeczność i w ramach różnych projektów pracować nad ulepszeniem warunków, usług i narzędzi promocji.

Oprócz Parku Narodowego Una nominacje uzyskały także Rezerwat specjalny Gornje Podunavlje i Park Narodowy Fruška Gora z Serbii oraz parki krajobrazowe Medvedica i Lonjsko Polje z Chorwacji.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE