Home / Bałkany / BiH: Parlament FBiH najmniej efektywnym organem państwowym
Bośnia i Hercegowina; Zuzanna Głowacka

BiH: Parlament FBiH najmniej efektywnym organem państwowym

Niezbędne są szybkie zmiany w konstytucji i stworzenie nowego, funkcjonalnego systemu, tak, by zatrzymać marnowanie czasu, alarmuje Centrum Inicjatyw Społecznych (CCI), które zaprezentowało kilka dni temu wyniki monitorowania prac Parlamentu i rządu FBiH w czasie pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku. Na ich podstawie uznano, że większość organów państwowych działa niesprawnie i nieefektywnie.

– Sytuacja polityczna w FBiH jest najbardziej drastycznym dowodem na to, że całe państwo funkcjonuje nie dzięki politycznemu establishmentowi, a właśnie mimo niemu. Dowodów na prawdziwość tego twierdzenia dostarczają organy władzy na praktycznie każdym poziomie. Dobrym przykładem może być miasto Mostar, parlament czy władza wykonawcza i prawodawcza FBiH – powiedział Denis Telić, konsultant ds. monitorowania pracy rządu FBiH.

Złożone i pełne niedomówień rozwiązania konstytucyjne wraz ze skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem rozwiniętej demokracji wśród elit politycznych w FBiH, są w państwie przyczyną tej katastrofalnej sytuacji. Partie polityczne, zamiast zajmować się próbą rozwiązania kwestii problemowych, zajmują się „same sobą”. W samym centrum politycznego kryzysu w FBiH znajduje się parlament. W ciągu ostatnich siedmiu lat nie wydarzyła się sytuacja analogiczna do tej z 2013 roku – przez cały kwartał nie odbyło się ani jedno posiedzenie. Tegoroczny wynik pod względem ilości odbytych posiedzeń o 40% gorszy niż w poprzednim roku. Rząd przyjął o 28 ustaw mniej niż w poprzednim roku, zmniejszając swoją produktywność o 56%. Z 22 ustaw przyjętych przez rząd, tylko jeden w pierwszej połowie 2013 został przyjęty przez parlament i to tylko dzięki naciskom MFW.

Wprawdzie w drugim kwartale 2013 roku, Izba Reprezentantów poprawiła wynik parlamentu, ten nadal pozostaje najmniej produktywnym organem rządowym. Zarówno rząd, jak i obie izby parlamentu nie wypełniają swoich obowiązków – ani jeden z organów nie zrealizował programu pracy na rok 2013, choć, zgodnie ze zobowiązaniem, powinno zostać to zrealizowane do końca 2013.

Jedynym pozytywnym punktem w raporcie jest fakt, iż w parlamencie FBiH, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, rozpoczęto działania mające na celu przyszłe zmiany w konstytucji FBiH. Jeśli te działania nie przyniosą zmian, może to oznaczać kolejne stracone lata.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE