Home / Bałkany / BiH / BiH: Patrick Moon rozczarowany politykami i sytuacją w Mostarze

BiH: Patrick Moon rozczarowany politykami i sytuacją w Mostarze

Moon w Mostarze_oslobodjenje.bajpg

– Jestem rozczarowany brakiem porozumienia w sprawie Sejdić – Finci – powiedział w piątek, w Mostarze, przy okazji targów gospodarczych, Patrick Moon, ambasador USA w Bośni i Hercegowinie. Jak podkreślił, jego zdaniem, politycy BiH postawili interes własny ponad interes państwa. Brak decyzji i odpowiednich działań zahamuje rozwój ekonomiczny, polityczny i demokratyczny. Rozczarowanie było tym większe, iż po spotkaniu w Brukseli, udało się znaleźć sposób rozwiązania problemu. Dla liderów politycznych BiH nie powinno być większego priorytetu niż postęp BiH i jak najszybsza akcesja do UE i NATO. P. Moon podkreślił, że podziwia kolegów z delegacji unijnych, którzy włożyli ogromny trud w próby pomocy rozwiązania kwestii Sejdić – Finci. Amerykański ambasador wyraził też rozczarowanie kryzysem politycznym i finansowym w Mostarze, gdzie od wielu miesięcy mamy do czynienia z sytuacją patową. W związku z tym wezwał partie HDZBiH i SDA do poważnej współpracy z OHR, tak, by rozwiązać kwestie problematyczne. Również w tej sprawie, zdaje się, że politycy nie są gotowi na kompromis i rozmowy o rozwiązaniach, które mogłyby przynieść pozytywne zmiany. Odniesiono pewien sukces w rozmowach z OHR i wydawać się mogło, że trudna sytuacja zostanie wkrótce rozwiązana. Niestety, nic bardziej błędnego. Skutki nieudolnych działań boleśnie odczuwają mieszkańcy Mostaru.

O złej sytuacji w państwie alarmuje też komisarz ds. rozszerzenia UE, Stefen Fule. Zgodnie z jego słowami, Bośnia i Hercegowina, nie będzie mogła kontynuować procesu integracji z UE, jeśli nie zostanie uzyskany kompromis w sprawie Sejdić – Finci.

– Działania, które proponowała UE, a które miały na celu uzyskanie realnych rezultatów we wspomnianej sprawie, nie przyniosły żadnego sukcesu. Z żalem przyznam, że będziemy musieli odwołać trzecią rundę rozmów o procesie przystąpienia do UE – powiedział S. Fule.

– Jeszcze jedne wybory powszechne, które odbyłyby się niezgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka, byłyby nie do zaakceptowania, co więcej, naruszałoby legitymizm i wiarygodność tak wybranych organów – dodał S. Fule.

źródło: 1.oslobodjenje.ba, 2.oslobodjenje.ba, 3.oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE