Home / Bałkany / BiH / BiH: Pierwsza oficjalna wizyta nowego premiera Serbii
aleksandar-vucic-vlada-srbije-postovanje-poverenje

BiH: Pierwsza oficjalna wizyta nowego premiera Serbii

Pierwszym państwem, które zdecydował się odwiedzić nowy szef serbskiego rządu Aleksandar Vučić, była BiH. Zeszłotygodniowym spotkaniom z przedstawicielami dyplomacji w Sarajewie towarzyszyły pytania dotyczące opinii premiera na temat podziału BiH.

Decyzja o przyjeździe do Sarajewa nie była wymuszona przez jakąkolwiek stronę, komentował premier Serbii. Odniósł się w ten sposób do pogłosek o prośbach ze strony Turcji czy UE, dotyczących wyboru celu podróży. Podkreślał przy tej okazji, że przybywa do sąsiedniego kraju jako przyjaciel, który szanuje integralność BiH i Republiki Serbskiej, jak i porozumienie z Dayton, a na pierwszym planie stawia dobro ekonomiczne i efektywną współpracę między BiH i Serbią. Obiecał również pomoc w przyciągnięciu inwestycji ze świata arabskiego, który jest zainteresowany współpracą w regionie. O konieczności rozwijania pozytywnych relacji rozmawiał między innymi z ministrem spraw zagranicznych BiH Zlatko Lagumdžiją. Vučić podkreślał pozytywne zmiany – jak fakt, że w pierwszym kwartale 2014 r. zauważono wzrost wymiany handlowej między dwoma krajami w wysokości 20,9% w odniesieniu do pierwszego kwartału 2013 r. Eksport do Serbii z BiH wzrósł o 28 pp., a z Serbii do BiH o 18 pp.

Vučić odwiedził m.in. Baščaršiję i szpital, wspominając o swoich traumatycznych przeżyciach, kiedy stracił nienarodzone dziecko. Innymi punktami jego wizyty były meczet Gazi Husrev-bega, Katedra Serca Jezusowego i Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny, czyli największa cerkiew w mieście.

Wizyta premiera Serbii miała symboliczne znaczenie w obliczu opinii polityków Republiki Serbskiej, m.in. prezydenta Milorada Dodika, o potrzebie odłączenia się RS od BiH. Pytanie to pozostaje nadal otwarte, mimo zapewnień Vučicia o szanowaniu integralności sąsiada, który jak sam mówił, jest zawsze najbliższy.

 

Źródło: depo.ba, slobodnaevropa.org, avaz.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE