Home / Bałkany / BiH / BiH: Piramidy w Visoko przyciągają turystów
httpbadarchaeology.files.wordpress.com201110bosnian_pyramid_2.jpg

BiH: Piramidy w Visoko przyciągają turystów

Bośniackie piramidy, które znajdują się w pobliżu miejscowości Visoko to obecnie najaktywniejsza lokalizacja archeologiczna na świecie. Już podczas pierwszego roku miejsce to odwiedziło 200 tys. turystów. Wg antropologa i eksperta w dziedzinie fenomenu bośniackich piramid, Semira Osmanagicia, Bośniacka Dolina Piramid jest wyjątkowa także z powodu wielkiej liczby specjalistów z różnych dziedzin, którzy zainteresowali się odkryciem i przeprowadzili tam badania. Osmanagić uważa jednak, że polityka krajowa wpłynęła na negatywny wizerunek tej atrakcji turystycznej.

Semir Osmanagić odkrył cały kompleks w 2006 roku, następnie rozpoczęły się wykopaliska. Osmanagić twierdzi, że znaleziono tam ślady dwóch cywilizacji, jednak wielu naukowców podważa jego tezy. Najwięcej turystów odwiedziło Bośniacką Dolinę Piramid podczas pierwszego roku od okrycia. W następnych latach w związku z pojawiającą się krytyką liczba odwiedzających spadała. Przez pewien okres Visoko odwiedzało ok. 10 tys. osób rocznie. Osmanagić podkreśla jednak, że dzięki żmudnej pracy udało się odbudować zaufanie odwiedzających, a w zeszłym roku przyjechało ok. 30-40 tys. Antropolog szacuje, że w tym roku do Visoko może przyjechać nawet 50 tys. turystów z całego świata. Na terenie piramid pracuje ok. 400 wolontariuszy z 50 krajów świata. Osmanagić sądzi, że gdyby państwo od początku wspierało ten projekt, to dzisiaj piramidy odwiedzałoby nawet 500 tys. osób rocznie.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE