Home / Bałkany / BiH / BiH płaci za gaz najwięcej w Europie?
gaz

BiH płaci za gaz najwięcej w Europie?

Sytuacja związana z możliwością zatrzymania dostaw gazu przez Gazprom doprowadziła do analizy alternatywnych źródeł celem uniknięcia zastoju. Gazprom ostrzegał, że może zamknąć wszystkie gazociągi na Ukrainie, co miało upewnić Brukselę w konieczności finansowania nieprzerwanego tranzytu.

Jaki wpływ mają te zmiany na sytuację w BiH? Eksperci w tej dziedzinie podkreślają, że BiH nie ma innych dostawców poza Rosją. W teorii powinna porozumieć się z Serbią, która ma zapasy gazu i mogłaby ze swoim sąsiadem zaplanować jego magazynowanie na czarną godzinę. Pytanie, czy Serbia zechce się podzielić i współpracować – analiza jej relacji z Rosją pozwala stwierdzić, że Serbia nie powinna obawiać się, że ta odwróci się od niej.

Podczas negocjacji Gazpromu z ukraińskim Naftogazem rosyjski monopolista oświadczył, że średnia cena sprzedaży gazu w Europie to 380 USD za 1000 metrów sześciennych – w BiH Sarajevogaz od firmy BH-Gas kupuje tę sama ilość za 530 USD. Różnica w cenie jest wysoka i usprawiedliwienia nie stanowią koszty BH-Gasu związane z dostawami.

W obecnej sytuacji BiH ogromnym utrudnieniem mogą być nie tylko przerwy w dostawie gazu związane z bieżącą sytuacją międzynarodową, jest nim sama cena, którą kraj musi za niego płacić już w chwili obecnej. Z drugiej strony za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko dostawca rosyjski, ale i bośniacko-hercegowińskie spółki, które go od Gazpromu kupują.

Źródło: avaz.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE