Home / Bałkany / BiH / BiH: Planowana współpraca z Izraelem w dziedzinie turystyki

BiH: Planowana współpraca z Izraelem w dziedzinie turystyki

Zainteresowanie oraz gotowość do podjęcia współpracy w dziedzinie turystyki wyrazili podczas spotkania w Tel Awiwie Minister Handlu i Turystyki RS, Goran Zlatković, i izraelski Minister Turystyki, Stas Miseżnikow. Odpowiednia umowa ma zostać podpisana podczas wizyty izraelskiego ministra w RS.
W spotkaniu, które odbyło się przy okazji Międzynarodowych Targów Turystycznych w Tel Awiwie, wzięli udział również przedstawicieli czołowych touroperatów. Dyskutowali oni na temat włączenia RS do istniejących destynacji turystycznych oraz o możliwości uruchomienia bezpośrednich lotów czarterowych do Banja Luki. Takie rozwiązania pomogłyby w rozwoju potencjału turystycznego RS.
Gospodarze chcą także ułatwić mieszkańcom RS odwiedzanie Izraela. Sprawa dotyczy w szczególności zorganizowanych pielgrzymek do Ziemi Świętej. Wzrost zainteresowania nowymi celami podróży, w tym również RS, jest wynikiem pogorszenia stosunków Izraela z Turcją.

W grudniu 2011 r. BiH odwiedziło 46 402 turystów, o 5 % więcej niż w poprzednim roku. Turyści przebywają w BiH średnio 1,9 doby. Najdłużej pozostają turyści z Rosji – 5,4, Iranu – 4,5, z Chin i Egiptu – 3,9 oraz z Belgii i Rumunii – 3,4 doby.
Stoisko RS na targach w Tel Awiwie było jednym z najczęściej odwiedzanych wśród 300 wystawców z Europy, Ameryki Południowej, Azji i Afryki.

Źródło: capital.ba, indikator.ba 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE