Home / Bałkany / BiH / BiH: Platini otworzył nowe centrum treningowe piłki nożnej w Zenicy
Platini - commons.wikipedia.org.

BiH: Platini otworzył nowe centrum treningowe piłki nożnej w Zenicy

Odsłonięciem pomnika piłki nożnej w Zenicy oficjalnie otwarto Centrum Treningowe Związku Piłki Nożnej, jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w tej części Europy.

Centrum treningowe otworzyli prezydent Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) Michel Platini oraz prezes Związku Piłki Nożnej BiH Elmedin Begić.

- Bośnia i Hercegowina jest krajem z otwartym sercem, a nasze serca biją dla piłki nożnej mocniej niż kiedykolwiek, powiedział Begić dodając, że BiH cieszy się z otwarcia tego centrum jak z narodzin nowego dziecka.

- Zbyt skromnie byłoby powiedzieć organizacjom FIFA i UEFA tylko dziękuję za wszystko co zrobili, nie tylko podczas otwarcia centrum treningowego, ale za wszystko co zrobili dla naszej piłki nożnej, powiedział Begić podkreślając, że Zenica jest „źrenicą oka i bastionem wszystkich naszych pragnień związanych z wyjazdem na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii.

Z tej okazji Begić podziękował gminie Zenica i jej burmistrzowi Huseinowi Smajloviciowi, który pomógł przy budowie centrum. Begić powiedział, że reprezentacje BiH otwarciem tego centrum otrzymały miejsce do przygotowań i wydarzenie to otwiera nową kartę w historii bośniackiego futbolu.

- Wspaniale, że mamy teraz centrum treningowe, ale BiH cały czas nie posiada odpowiedniego stadionu, co świadczy o lekceważeniu piłki nożnej przez władze, powiedział Begić.

- Drodzy przyjaciele z BiH, od dawna nie grałem przed tak dużą publiką. Gratuluję pięknego centrum treningowego. Bardzo dobrze wiem, z czasów kiedy grałem przeciwko byłej Jugosławii, ilu z tego kraju było dobrych piłkarzy. To centrum pomoże w rozwoju i młodszym pokoleniom. Szczerze się cieszę ze wszystkich reform w piłce nożnej w BiH, powiedział Platini.

Szef UEFA szczególnie podziękował NSBiH, jego prezesowi, a także Ivici Osimowi i Komitetowi ds. normalizacji piłki nożnej, który był tymczasowym rozwiązaniem po zawieszeniu NSBiH do czasu wyboru nowego urzędu. Życzył również wszystkiego najlepszego Safetowi Sušićowi i reprezentacji BiH.

- Muszę być obiektywny, ale zrobiliście wyjątkowo dużo w ostatnim czasie. To jest duży region z dużymi szansami, powiedział Platini życząc szczęścia reprezentacji BiH w meczu ze Słowacją.

Mimo tego, że nie było to przewidziane w protokole, Platini przekazał prezenty burmistrzowi gminy Zanica oraz prezesowi NSBiH, mówiąc, że nie zapomniał o czasach, kiedy w BiH było ciężko i kiedy projekt budowy centrum treningowego został zablokowany oraz ile Smajlović zrobił, aby projekt ujrzał światło dzienne.

Nowoczesne centrum treningowe posiada dwa boiska do piłki nożnej o wymiarach 105 na 68 metrów. Jedno boisko posiada naturalną a drugie sztuczną murawę. Pod nowoczesnymi trybunami znajduje się sześć przebieralni, siłownia, kuchnia, sala konferencyjna i wiele innych pomieszczeń towarzyszących oraz 24 nowocześnie urządzone pokoje dwuosobowe przeznaczone do noclegów reprezentacji BiH, od juniorów po seniorów.

W programie otwarcia centrum uczestniczyli chłopcy i dziewczęta z całej BiH, jak również mistrz w stylu wolnym piłki nożnej Zlatko Mešić.

W uroczystości uczestniczyło wielu znanych gości z BiH, regionu i Europy, miedzy innymi słynny chorwacki piłkarz i prezes Chorwackiego Związku Piłki Nożnej Davor Šuker, sekretarz generalny Serbskiego Związku Piłki Nożnej Zoran Laković oraz Ivica Osim, Faruk Hadžibegić, zastępca sekretarza generalnego UEFA Theodor Theodoridis, szefowie Olimpijskiego Komitetu BiH i wielu innych

31 października 2007 r. podpisano umowę pomiędzy NSBiH i gminą Zenica o budowie centrum treningowego. Prace rozpoczęły się 19 marca 2011 r. Centrum to powstało dzięki finansowej pomocy w wysokości 3,9 miliona euro od UEFA i 600 tysięcy dolarów od FIFA.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE