Home / Bałkany / BiH / BiH: Po 124 latach zamknięto Muzeum Narodowe w Sarajewie

BiH: Po 124 latach zamknięto Muzeum Narodowe w Sarajewie

Zabicie deskami głównego wejścia w czwartek miało symbolicznie oznaczać zamknięcie Muzeum Narodowego w Sarajewie, najważniejszej kulturowo-historycznej instytucji w BiH i jednego z najznakomitszych tego typu miejsc na Bałkanach. Zostało ono ogłoszone z powodu braku środków na dalszą działalność. Muzeum zostało zamknięte po 124 latach pracy, funkcjonowało nawet podczas trwania wojny.

Zamknięcie miało rozpocząć się o 11:00. Jednakże grupa Antidejon nie zgodziła się na zamknięcie instytucji i żądała znalezienia innego wyjścia z zaistniałej sytuacji. Młodzi członkowie grupy przykuli się w Muzeum umożliwiając wejście do środka. Po przybiciu desek obok wejścia flaga BiH została spuszczona do połowy masztu jako symbol śmierci instytucji kulturalnej. Gwoździe w drzwiach Muzeum są jak gwoździe do trumny kultury i sztuki BiH. W imię solidarności dla odwiedzających zostało również zamknięte Muzeum Historyczne.

Muzeum jest najstarszą nowoczesną instytucją kulturową w BiH, powstało w 1888 r., posiada bezcenne kolekcje, które przedstawiają kulturowy i historyczny rozwój BiH. Po zakończeniu wojny opieka nad Muzeum nigdy nie została oficjalnie powierzona BiH, jego działalność była finansowana z budżetu Kantonu Sarajewo i Federacji BiH. W wypowiedziach dla mediów dyrektor Muzeum Adnan Busuladžić oświadczył, że głównym winowajcą zamknięcia jest rząd i politycy BiH.

Ze względu na zaniedbania ze strony państwa Muzeum od lat wypłacało nieregularne pensje pracownikom, nie mogło rozliczyć się za usługi komunalne, finansować konserwacji i odbudowy najbardziej reprezentacyjnego kompleksu pozostałego po Austro-Węgrach. Cztery budynki zostały zbudowane w 1913 r. w Marindvorze w Sarajewie, w pobliżu znajduje się przepiękny ogród botaniczny. Od zakończenia wojny nie został rozwiązany prawny status i sposób finansowania Muzeum.

Już w styczniu tego roku Muzeum zostało zamknięte dla odwiedzających z powodu braku ogrzewania. Gdy nadeszły cieplejsze dni Muzeum zostało ponownie otwarte.

Źródło: biznis.ba, tportal.hr, avaz.ba, biznis.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE