Home / Bałkany / BiH / BiH po raz pierwszy nie jest w rankingach czarną owcą regionu?
inserbia.info-bih

BiH po raz pierwszy nie jest w rankingach czarną owcą regionu?

Sytuacja BiH poprawia się, ale na razie tylko według badań porównujących jej sytuację w latach 2010-2014, wynika z danych podanych przez Centrum Polityki i Zarządzania.

W Sarajewie Centrum Polityki i Zarządzania przedstawiło wyniki badań oceniających sytuację w BiH w latach 2010-2014. Analizy są efektem projektu promowania odpowiedzialności politycznej i obejmują cztery kategorie – konkurencyjność bośniacko-hercegowińskiego rynku i ocenę możliwości inwestowania, wzrost gospodarczy, energetykę i rynek pracy w BiH.

Według dwóch z trzech najbardziej popularnych indeksów globalnej konkurencyjności Bośnia i Hercegowina poczyniła postępy w stosunku do 2010 r. Jest to szczególnie widoczne w Globalnym Indeksie Konkurencyjności, gdzie BiH najpierw zajmowała najgorsze miejsce w regionie, teraz przesunęła się ze 109. na 89. pozycję.

Mniejsze postępy widoczne są we Wskaźniku Wolności Gospodarczej, a deficyt zmian zanotowano w raporcie Doing Business Banku Światowego. Ten ostatni koncentruje się bardziej na analizie regulacji i biurokracji związanych z otwieraniem działalności gospodarczej, ratingu państwa w regionie i realnym wskaźniku ekonomicznym.

Wyniki tych analiz nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony mieszkańców BiH, nie mają one bowiem pokrycia w sytuacji realnie przez nich odczuwanej.

 

Źródło: seebiz.net

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE