Home / Bałkany / BiH / BiH: Początek procesu Aleksandra Cvetkovicia oskarżonego o udział w masakrze w Srebrenicy
Srebrenica - znamo.ba

BiH: Początek procesu Aleksandra Cvetkovicia oskarżonego o udział w masakrze w Srebrenicy

Proces byłego członka 10 Oddziału Dywersyjnego Wojsk Republiki Serbskiej rozpoczął się we wtorek 12 listopada przed Sądem Bośni i Hercegowiny. Zatrzymanemu w styczniu 2011 r. w Izraelu Cvetkoviciovi postawiono kilka zarzutów m.in. systematycznych napadów na ludność cywilną w strefie ochranianej przez wojska ONZ, strzelania do ludzi z broni palnej oraz zbrodni ludobójstwa w lipcu 1995.

Prokurator Dubravko Čampara ujawnił, że w sprawie Cvetkovicia zostanie przesłuchanych 25 świadków i biegłych sądowych, a następnie zaprezentowane zostaną dowody rzeczowe m.in. zapis wideo z bombardowania Srebrenicy w czerwcu 1995, w którym uczestniczył oskarżony. Przesłuchani zostaną byli członkowie WRS, a także dwaj chronieni świadkowie, którzy jako jedyni przeżyli rozstrzelania Bośniaków w Branjevie. Čampara dodał także, że w postępowaniu postara się dowieść, iż 10 Oddział Dywersyjny WRS był jedyną jednostką odpowiadającą bezpośrednio rozkazom Głównego Sztabu WRS i oskarżonego przed haskim trybunałem generała Ratko Mladicia.

Adwokat Cvetkovicia, Petko Pavlović ujawnił, że obrona nie będzie zaprzeczać, iż w walkach na terenie Srebrenicy w 1992 i 1995 roku ucierpiało wiele ludności cywilnej zarówno bośniackiej, jak i serbskiej. Pavlović poinformował także, że linia obrony nie podważa faktu zaistnienia wydarzeń, które miały miejsce w Branjevie, zamierza poruszyć natomiast kwestię tego, czy oskarżony był poinformowany o istnieniu strefy ochranianej przez wojska ONZ. Obrońca wyraził także przekonanie o tym, że zgodnie z materiałami dopuszczonymi do postępowania sądowego, prokuratura nie będzie w stanie udowodnić udziału Cvetkovicia w wymienionych w akcie oskarżenia przestępstwach.

Sam oskarżony, pytany przez sędziego, czy chciałby dodać coś na swoją obronę, stwierdził, że „słuchając aktu oskarżenia, a następnie swojego obrońcy, poczuł się jak główny bohater Procesu Franza Kafki.”

Kolejna rozprawa odbędzie się po 15 dniach, kiedy prokuratura przesłucha pierwszego świadka chronionego.

Źródło: oslobodjenje.ba, avaz.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE