Home / Bałkany / BiH / BiH: Pocztówki z ofiarami z okazji Dnia Republiki Serbskiej
Tomasica

BiH: Pocztówki z ofiarami z okazji Dnia Republiki Serbskiej

Na pocztówkach z ekshumowanymi szczątkami ofiar, znalezionymi w masowym grobie w Tomašicy niedaleko Prijedoru, wysłanych na adres wielu instytucji Republiki Serbskiej widnieje jasny przekaz – „Jeśli obchodzicie Dzień Republiki Serbskiej, nie zapominajcie o tym, że to są jego fundamenty”.

Przedstawiciele 25 organizacji pozarządowych skupiających ofiary ludobójstwa i ich rodziny przedstawili na konferencji dla dziennikarzy pocztówki, które zostały wysłane różnym instytucjom państwowym w RS, w związku z obchodzonym 9 stycznia Dniem Republiki Serbskiej.

Stowarzyszenie Matek Enklaw Srebrenicy i Žepy chce w ten sposób zwrócić uwagę na ofiary muzułmańskie i niestosowność obchodzenia takich dni. Stowarzyszenie Kobieta – Ofiara Wojny, Stowarzyszenie Rodziców Zamordowanych Dzieci Oblężonego Sarajewa 1992-1995, Stowarzyszenie Ofiar i Świadków Ludobójstwa w BiH, jak i wiele innych, również popierają tę akcję, uznając ją za formę przypomnienia obchodzącym to święto jego symboliki.

Stojący dawniej na czele Republiki Serbskiej BiH Radovan Karadžić, nazywany katem Bałkanów, sądzony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii, współpracujący z Ratko Mladiciem i Slobodanem Miloševiciem, to jedna z symbolicznych postaci potwierdzająca, że RS w czasie ostatniej wojny na tym obszarze miała jasno określone cele, do których prowadzić miały m.in. czystki etniczne.

Organizatorzy akcji podkreślają, że RS stawia się obecnie w roli ofiary, a nie oprawcy, czego nie można ignorować. Jest to wołanie o poszukiwanie prawdy i sprawiedliwości. Mimo dość drastycznych kroków, jak publikacja takich fotografii, cel zwrócenia uwagi na ten temat został osiągnięty.

We wspomnianych uroczystościach w dniu 9 stycznia udział biorą najwyżsi przedstawiciele władz serbskich, w tym prezydent, który jest postacią kontrowersyjną ze względu na szerzone poglądy. Twierdził on między innymi, że wydarzenia w Srebrenicy to nie ludobójstwo. Pytanie więc, jak nazwać masakrę 8 tysięcy osób…

Przez wspomniane stowarzyszenia wydarzenie to uznawane jest za prowokację i unikanie odpowiedzialności za zbrodnie, jak między innymi ta w Srebrenicy. Powstał również pomysł ustanowienia dnia 9 stycznia Dniem Pamięci o Ludobójstwie, popierany przez wiele stowarzyszeń. Aktualnie temat ten podtrzymuje napiętą sytuację i nie zapowiada się, aby uległo to zmianie.

Powiązane artykuły: TOMAŠICA: POCZTÓWKI Z GROBU

 

Źródła: novovrijeme.ba, vijesti.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE