Home / Bałkany / BiH / BiH pod względem różnorodności świata zwierząt i roślin na trzecim miejscu w Europie
World_Environment_Day2013 - fabuloussavers.com.

BiH pod względem różnorodności świata zwierząt i roślin na trzecim miejscu w Europie

Światowy Dzień Środowiska każdego roku obchodzony jest 5 czerwca, w rocznicę Konferencji sztokholmskiej poświęconej środowisku, która odbyła się w 1972 r. Podczas niej przyjęto Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).

W ciągu ostatnich czterdziestu lat stała się jednym z najsilniejszych mechanizmów, dzięki którym ONZ podnosi świadomość ludzi na całym świecie o konieczności stawiania problemu ochrony środowiska między najważniejszymi problemami naszych czasów.

Zachęcają do stania się aktywnymi uczestnikami zrównoważonego rozwoju i wzięcia odpowiedzialności za ochronę planety, przy czym rola lokalnych społeczności ma kluczowe znaczenie w kwestii ochrony środowiska i osiągnięcia bezpieczniejszej i dostatniej przyszłości dla wszystkich ludzi.

Każdego roku 5 czerwca ludzie na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Środowiska. Setki tysięcy działań zmierzających do poprawy stanu środowiska i lepszej przyszłości Ziemi odbywa się w prawie każdym kraju na świecie.

W tym roku stolicy Bośni i Hercegowiny przypadł zaszczyt pełnienia funkcji gospodarza regionu europejskiego i od 3 do 5 czerwca szeregiem aktywności świętowała Światowy Dzień Środowiska.

Temat tegorocznego Światowego Dnia Środowiska koncentrował się na zmniejszeniu ilości odpadów pochodzących z żywności i odbył się pod hasłem „Myśl. Jedz. Oszczędzaj”.

Głównym przesłaniem sarajewskiej manifestacji było „Dlatego, że dbamy: dzielimy” i składała się z trzech aspektów wymiany pomysłów, wokół których skoncentrowane są wszystkie działania – dziel się żywnością, dziel się informacjami, dziel się wiedzą.

Komunikat odzwierciedla koncepcję dzielenia jako uniwersalną odpowiedź na globalne wyzwania naszych czasów i odzwierciedla tradycję Bośni i Hercegowiny oraz Sarajewa, która obejmuje pomoc mieszkańcom, rodzinie i sąsiadom, a także obcokrajowcom w kwestii dzielenia się posiłkiem z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują.

Główne obchody rocznicy Światowego Dnia Środowiska w Europie odbyły się wczoraj w budynku Prezydenckim BiH w Sarajewie.

W trakcie manifestacji odbyła się prezentacja pierwszego raportu o stanie środowiska BiH oraz wręczenie nagród w konkursie dziennikarskim dotyczącym informowania o stanie środowiska, który przeprowadziła misja OBWE w BiH.

BiH jest trzecim najbogatszym w Europie krajem pod względem różnorodności świata zwierząt i roślin, a posiada jedynie dwa procent terenów pod ochroną, podczas gdy w UE średnia wynosi od piętnastu do dwudziestu procent.

Źródło: biznis.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE