Home / Bałkany / BiH / BiH podpisała umowę uczestnictwa w programie Erasmus Plus
erasmus plus - erasmus.org.pl

BiH podpisała umowę uczestnictwa w programie Erasmus Plus

W Brukseli podpisano umowę między BiH a Unią Europejską o przystąpieniu tego kraju do programu Erasmus Plus, który oferuje wsparcie finansowe w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży i sportu w Europie. Umowę, którą zawarto 19 czerwca 2014, wraz z BiH podpisały także między innymi Serbia, Albania i Czarnogóra.

Jak powiedział Minister Spraw Obywatelskich BiH, Sredoje Nović, ministerstwo wraz z władzami, włożyło wiele wysiłku w to, by udało się przystąpić do programu. W ramach umowy o częściowym uczestnictwie w Erasmus Plus (BiH nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, ale do programu zostały dopuszczone kraje, które graniczą ze wspólnotą) młodzi ludzie będą mogli brać udział w międzynarodowych projektach, które mają się przyczynić do rozwijania umiejętności uczestników i zwiększyć ich szansę na zatrudnienie. Dzięki programowi zostaną współfinansowane działania związane z przywróceniem lub wdrożeniem struktur związanych z modernizacją edukacji w BiH. Chodzi głównie o europejskie programy wspierające: Eurydice, Euroguidance, Europass, przystąpienie do e-Platformy kształcenia dorosłych w Europie – EPALE i Platformy współpracy dla pracowników szkół podstawowych i średnich – eTwinning.

Ministerstwo Spraw Obywatelskich BiH wyznaczyło już osobę odpowiedzialną za współpracę w ramach Erasmus Plus i rozpoczęło intensywne prace nad projektami, które mają pomóc w jego promocji. Władza ma nadzieję, że udział w programie przyniesie wiele korzyści młodym ludziom, a zdobyte doświadczenie przyczyni się w przyszłości do poprawy ich sytuacji na rynku pracy.

 

Źródło: klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE