Home / Bałkany / BiH / BiH: Politycy są optymistami, ale nie obiecują podwyżki emerytur

BiH: Politycy są optymistami, ale nie obiecują podwyżki emerytur

Przeciętna emerytura w RS nie starcza na pokrycie wszystkich wydatków, nie wspominając już o ewentualnym mieszkaniu w domu spokojnej starości. Ceny za zakwaterowanie są zbyt wysokie dla przeciętnego seniora. Obecnie mniej niż 10% emerytów stać na opłacenie tych kosztów, ponieważ wynoszą one około 800 KM (1840 PLN) miesięcznie. Przeciętny emeryt jest w stanie przeznaczyć nie więcej niż 300 KM (690 PLN) za możliwość mieszkania w domu spokojnej starości.

Minister Pracy oraz ds. Opieki Społecznej Weteranów i Niepełnosprawnych, Petar Đokić, jest jednak optymistą. Obiecuje terminowe wypłacanie emerytur, ale nie gwarantuje podwyżek. Emerytury na pewno nie osiągną wysokości podobnej do zachodnioeuropejskich. Prezes Funduszu Emerytalnego RS, Mladen Milić, zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby stworzyć warunki, które pozwolą na otrzymanie dodatkowych funduszy.

Politycy i Zarząd Funduszu nie robią jednak zbyt dużych nadziei emerytom. Jedyną obietnicą, którą złożyli jest wypłata emerytur przed Świętami, które Kościół prawosławny obchodzi na początku stycznia.

Tekst: atvbl.com, red. i tłum.: Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE