Home / Bałkany / BiH / BiH: Pora na pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich

BiH: Pora na pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich

Tuż przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich Brytyjczycy popełnili kolejne faux pas, tym razem w stosunku do reprezentantów krajów byłej Jugosławii. Sarajewo zostało umiejscowione przez organizatorów w Serbii, a nazwisko Crnogorac przetłumaczone na Montenegrins. Według oficjalnej strony, serbski pływak Đorđa Marković urodził się w Sarajewie w Serbii, a Amel Mekić bh. dżudoka pochodzi również z Sarajewa, ale już tego prawidłowo umiejscowionego w BiH. Niestety sportowiec nie uniknął błędów organizatorów. Nazwisko jego trenera, który poprawnie nazywa się Branislav Crnogorac zostało zmienione na Branislava Montenegrins.

BiH pierwszy raz wzięła udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich po rozpadzie Jugosławii w 1992 r. Igrzyska odbywały się wówczas w Barcelonie i od tamtej pory BiH nie zdobyła jeszcze żadnego olimpijskiego medalu. Najmłodszą zawodniczką w dotychczasowej historii była 17 letnia wówczas Anja Margetić, a najstarszą Mirjana Jovović-Horvat, mająca prawie 43 lata. W Igrzyskach brało ogólnie udział 34 sportowców, w tym 24 mężczyzn i 10 kobiet.

W Londynie reprezentować BiH będzie sześciu sportowców, którzy wystąpią w pięciu dyscyplinach: maraton – Lusija Kimani, judo – Amel Mekić, pchnięcie kulą – Kemal Mešić, strzelectwo – Nedžad Fazija, pływanie – Ivana Ninković i Ensar Hajder. Z zawodnikami do Wielkiej Brytanii przyjechało również pięciu trenerów: wspomniany Branislav Crnogorac, Siniša Marčetić, Fuad Mešić, Esad Mavrić i Muhamed Smajlefendić.

W czwartek odbyło się uroczyste podniesienie flagi BiH nad olimpijską wioską z udziałem olimpijczyków, trenerów, członków Komitetu Olimpijskiego, Ambasadora BiH w Wielkiej Brytanii – Mustafy Mujezinovicia oraz Ministra Spraw Obywatelskich – Sredoja Novicia.

Pierwsza na Igrzyskach wystąpi najmłodsza reprezentantka kraju Ivana Ninković, która weźmie udział w kwalifikacjach w pływaniu stylem klasycznym (100 m) 29 lipca. Kolejny pływak wystąpi w kwalifikacjach stylem zmiennym (200 m) 1 sierpnia. Natomiast 30 lipca na strzelnicy zmierzy się z rywalami Fazlija. Dzień później w kategorii do 100 kilogramów wystąpi Mekić, a ostatni 3 sierpnia wystąpi w pchnięciu kulą Mešić.

Zdjęcia z uroczystego podniesienia flagi znajdują się pod adresem okbih.ba

 

Źródło: nezavisne.com, london2012.com, okbih.ba, sports-reference.com, nezavisne.ba, sportsport.ba

 

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE