Home / Bałkany / BiH / BiH: Porozumienie SNSD i SDP

BiH: Porozumienie SNSD i SDP

Delegacje SNSD i SDP na bardzo długim spotkaniu, które odbyło się w zeszłą środę (31 października),w siedzibie partii SDP w Sarajewie, podpisaly porozumienie o współpracy programowo – projektowej, w ramach władzy wykonawczej i prawodawczej rządu Bośni i Hercegowiny, na lata 2012-2014. Spotkaniu przewodzili liderzy partii, Milorad Dodik (SNSD) i Zlatko Lagumdžija (SDP).

Uzgodniono, że niezbędne są zmiany w systemie prawnym, to jest w przepisach, które powinny w bardziej efektywny sposób bronić praw rodzimych producentów, a także poprawić jakość administracji publicznej i prawa wyborczego.

Obie partie zapoznają pozostałe: HDZ, HDZ 1990, SDS i SBBiH ze swoimi planami i założeniami w swoim czasie, poinformowali na konferencji prasowej, która odbyła się 1 listopada, M. Dodik i Z. Lagumdžija. Wsparcie wymienionych sił politycznych jest niezbędne SDP i SNSD, by w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Parlamentu rozpocząć rozmowy nad wspomnianymi projektami.

W czasie rozmów uzgodniono m.in. plany ograniczenia importu niektórych produktów rolnych w ich sezonie, podział środków finansowych dla korytarza 5C, a także liczne zmiany w prawie wyborczym.

Projekty spotkały się ze sprzeciwem Bloku Demokratycznego (SDU, LDS, Partia Emerytów i Partia Diaspory BiH), który uważa, że liderzy SDP i SNSD nie mają monopolu na podejmowanie tak ważnych decyzji dla państwa.

 

źródło: noviradiobihac.com

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE