Home / Bałkany / BiH / BiH: Porozumienie z Brukseli atakiem na BiH?

BiH: Porozumienie z Brukseli atakiem na BiH?

komsic-i-izetbegovic-nezadovoljni-prijedlogom-iz-bruxellesa_oslobodjenje.ba

Porozumienie liderów najważniejszych partii BiH z urzędnikami Komisji Europejskiej, do którego doszło niedawno w Brukseli, jest kolejnym atakiem na państwowo – prawny porządek w kraju i integralność terytorialną BiH, twierdzi zarząd partii SBiH (Stranka za Bosnu).

– Republika Serbska bardziej przypomina entitet, z którego Boszniaków i Chorwatów bez przerwy się wygania, a w Brukseli taki stan rzeczy został zatwierdzony na dłuższy okres przez ustanowienie tego entitetu jednostką wyborczą. To legalizacja wprowadzanych przemocą zmian demograficznych – podkreślił Gradimir Gojer, wiceprzewodniczący partii SBiH. Jak powiedział prezes partii SBiH, Amer Jerlagić, dyskusje na spotkaniu brukselskim były bardzo powierzchowne, ponadto, rozwiązały problemy jednego narodu konstytutywnego, względnie jednej partii, a pozostałych już nie. Co więcej, zgodnie z ustaleniami brukselskimi, jeden głos nie będzie odtąd oznaczał jednego głosującego, gdyż planuje się wprowadzić tzw. „mandaty premium”, co więcej, zapomniano zupełnie o dystrykcie Brčko, dla którego od zakończenia wojny nie przygotowano żadnego rozwiązania.

W tej sprawie, między innymi, doszło do spotkania P. Moona z Sulejmanem Tihiciem, prezesem SDA i przewodniczącym Izby Narodów parlamentu BiH, Sayeedą Warsi, przewodniczącą Partii Konserwatywnej i minister rządu Wielkiej Brytanii oraz Stefanem Fule, komisarzem UE ds. rozszerzenia. Tematem rozmów była aktualna sytuacja polityczna w BiH, w kontekście decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Sejdić-Finci. Władze partii SDA ustalenia mające na celu przystosowanie prawa do wspomnianej decyzji Trybunału uznały przede wszystkim za próbę zapewnienia silnej pozycji chorwackiej partii HDZ BiH, a co za tym idzie, dyskryminację Boszniaków. Zgodnie z przekonaniem partii SDA, system brukselski wprowadziłby asymetrię w wyborach członków Prezydium BiH, która dotąd nie istniała w FBiH – chodzi o wprowadzenie 10 jednostek wyborczych, przy pozostawieniu Republiki Serbskiej jedną jednostką. Partia ta jasno i wyraźnie podkreśla swój strach przed stopniowym uniezależnianiem się Chorwatów w ramach FBiH, a co za tym idzie, w przyszłości powstania możliwości kolejnego entitetu. W dodatku, podkreśla się presję, którą odczuwa SDA i sami Boszniacy, którzy zmuszani są do ustępstw, w przeciwieństwie do RS.

S. Tihić powiedział, że jego partia jest gotowa do wzięcia udziału w poszukiwaniach lepszego rozwiązania sytuacji, ale nie zgadza się na propozycję sześciu najważniejszych partii BiH, ponieważ uznaje to za krok wstecz w stosunku do porozumienia z Dayton, co byłoby szkodliwe dla BiH. Do grona niezadowolonych dołączyli też członkowie Prezydium BiH, Bakir Izetbegović i Željko Komšić.

Dyskusje bośniackich polityków na temat spotkania w Brukseli skomentował ambasador USA w BiH, Patrick Moon, który wyraził swoje rozczarowanie partiami BiH, a szczególnie ich brakiem gotowości do rozwiązania sprawy Sejdić – Finci i implementacji decyzji Trybunału w tej sprawie.

– W Brukseli rozmawiano o dobrym rozwiązaniu. Być może nie było ono idealne dla każdej partii, ale dla wszystkich łącznie, owszem – podkreślił P. Moon. Uznał też, że w sprawie Sejdić – Finci polityczne partie skupiają się przede  wszystkim na własnych interesach, a nie są w stanie przejąć odpowiedzialności i zrealizować rozwiązań z Brukseli.

źródła: 1.oslobodjenje.ba, 2.oslobodjenje.ba, 3. oslobodjenje.ba, 4. oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE