Home / Bałkany / BiH / BiH: Port czy marina w Neumie?
Neum - geolocation.ws.

BiH: Port czy marina w Neumie?

Ideę budowy mariny w Neumie przedstawił Federalny Minister Transportu i Komunikacji Enver Bijedić.

- Na krótkim morskim wybrzeży, które należy do naszego kraju, można by zbudować marinę ze wszystkimi udogodnieniami, które ona powinna obejmować, czyli hotelami, kasynami, przystaniami, itd., powiedział Bijedić.

Już wcześniej istniał pomysł budowy portu w Neum, ale mało kto wierzy, że ten projekt kiedykolwiek zostanie zrealizowany.

- Istnieje pomysł, aby zamiast portu zbudować marinę, która by ożywiła ten region. Moglibyśmy umożliwić rejestrację statków i jachtów po obniżonych cenach, tak jak kiedyś robiła Panama a duża ilość statków pływała pod flagą tego kraju, powiedział Bijedić.

Według niego istnieje wiele firm, które się zajmują realizacją takich projektów.

- Z nimi możemy zawrzeć umowę o budowie mariny, będą z niej mogli korzystać przez jakiś czas a następnie stanie się własnością kraju, wyjaśnił minister Bijedić.

Dodał, że projekt, który realizowany poza miastem musiałby otrzymać zgodę społeczności lokalnej, ale ona ma dużo powodów, aby go wesprzeć m.in. wzrost przychodów, możliwość zatrudnienia, itd.

Federacja BiH rozpoczęła budowę autostrady Stolac-Neum, która połączy bośniackie wybrzeże z pozostałą częścią kraju, bez przekraczania chorwackiej granicy. Na projekt o wartości 80 mln KM [160 mln PLN] brakuje środków, które szukane będą w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Źródło: biznis.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE