Home / Bałkany / BiH / BiH: Powstał pierwszy komiks o masakrze w Srebrenicy
140702033.1_mn

BiH: Powstał pierwszy komiks o masakrze w Srebrenicy

W czerwcu br. dziennikarze Samir Karić i Admir Delić (Jerome Stickman) zakończyli prace nad komiksem „Prešli su” („Przeszli”), który opowiada o masakrze w Srebrenicy. „Prešli su” to pierwsza historia rysunkowa poruszająca temat tej zbrodni. Samir Karić podkreślił, że wspólnie z Admirem Deliciem stworzyli krótką opowieść opartą na prawdziwych wydarzeniach, która w zupełnie nowy i bezprecedensowy sposób przedstawia wydarzenia w Srebrenicy.

Bohater komiksu, 15-letni chłopiec Ahmed, razem z ojcem i tysiącami innych cywilów wyrusza pieszo z miejscowości Potočari w kierunku bezpiecznych terenów. Ojciec Ahmeda ginie w lesie. Młodemu mężczyźnie i profesorowi Mustafie udaje się przeżyć ostrzał magazynów w Kravicy. Po kilku dniach dramatycznej wędrówki przez lasy docierają do celu. Podczas tego „marszu śmierci” zmagają się z koszmarami wojny – unikają zasadzek, są świadkami likwidacji ludności cywilnej, okradania domów czy kopania masowych grobów. Karić wyraził nadzieję, że komiks w rękach nowej generacji stanie się ważnym elementem walki o pamięć o tej zbrodni i jej ofiarach. Autor uważa, że komiksowa forma umożliwia przedstawienie opowieści o masakrze w Srebrenicy w najprostszy sposób, zwłaszcza dzieciom i młodym ludziom.

Dziennikarz i wydawca, Mehmed Pargan, w przedmowie do komiksu napisał, że autorzy zabierają czytelników do samego jądra Srebrenicy i razem z bohaterami prowadzą ich przez zasadzki, pola minowe oraz masowe groby ku bezpiecznym terenom. Według niego styl komiksu Karicia i Delicia jest celowo anachroniczny. Autorzy dzięki temu zabiegowi chcą przybliżyć lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Pargan podkreślił także, że część graficzna „Prešli su” została mistrzowsko wkomponowana w przemyślaną i dynamiczną historię, a komiks jest ważnym dziełem ze względu na swoją oryginalną formą artystyczną.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE