Home / Bałkany / BiH / BiH: Powstanie „nowa Święta Góra” Kusturicy?
crkvina - mojahercegovina.com

BiH: Powstanie „nowa Święta Góra” Kusturicy?

Po tym, jak Emir Kusturica otrzymał od Uniwersytetu w Banja Luce tytuł doktora honoris causa, władze Republiki Serbskiej zdecydowały się powierzyć mu nowy projekt architektoniczny. Padło na Trebinje, niewielkie miasteczko w południowej Bośni i Hercegowinie.

Kusturica planuje przekształcić wzgórze Crkvina, na którym znajduje się wierna kopia monasteru Gračanicana „nową Świętą Górę” („nova Sveta gora). Reżyser proponuje, żeby Crkvinę otoczyły fragmenty architektoniczne znane z góry Athos. Dzięki temu Trebinje stałoby się jednym z najciekawszych oraz wyjątkowych miejsc na świecie.

Aranżacja reszty kompleksu ma być omawiana z architektami w towarzystwie duchownych – biskupa Grzegorza oraz opata Sawy. Przedstawiciele kościelni jednocześnie będą członkami komisji, która wyłoni zwycięską grupę architektów.

Projekt ma połączyć cechy architektury śródziemnomorskiej i hercegowińskiej z nowoczesnymi elementami, jednocześnie nie zapominając o tradycyjnych materiałach budowlanych, jak kamień i drewno, które nadadzą specyficznego harmonijnego klimatu.

Źródło: klix.baandricgrad.com

About Monika Zekić

KOMENTARZE