Home / Bałkany / BiH / BiH pozostaje rajem dla nieuczciwych przedsiębiorców i terrorystów
korupcja - cdm.me

BiH pozostaje rajem dla nieuczciwych przedsiębiorców i terrorystów

Ustawa o zapobieganiu procederowi prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu została po raz drugi zablokowana w głosowaniu przez reprezentujących Republikę Serbską członków Wspólnej Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego BiH. Przedstawiciele klubów parlamentarnych SDA i SDP uważają, że brak porozumienia w tej sprawie może być dla Bośni i Hercegowiny fatalny w skutkach.

W Parlamencie Rady Europy miało niedawno miejsce spotkanie poświęcone tej kwestii. Przedstawiciele Parlamentu BiH dyskutowali z Komitetem Ekspertów Rady Europy ds. Oceny Systemów Zwalczania Procederu Prania Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu (Moneyval) na temat tego, które z obietnic danych Radzie Bośnia spełniła, a które nie. Ww. projekt ustawy oraz związane z nim zmiany w zakresie prawa karnego należą do tych, których niestety nie udało się uregulować.

Konsekwencją braku ustawy może być m.in. wpisanie Bośni na szarą lub też nawet czarną listę państw, co oznacza podważanie wiarygodności wszelkich transakcji dokonywanych między BiH i innymi krajami, wyjaśnia przedstawiciel partii SDP w Izbie Reprezentantów Zgromadzenia Parlamentarnego BiH, Saša Magazinović, w wypowiedzi dla portalu klix.ba. Rating kraju byłby wtedy znacznie obniżony, a zagraniczni inwestorzy unikaliby współpracy z bośniackimi przedsiębiorcami. Co więcej, proceder prania brudnych pieniędzy znacznie spowalnia pracę banków komercyjnych. Polityk dodał także, że w razie dalszego ignorowania problemu konsekwencje uderzą we wszystkich obywateli BiH, a więc także i w członków komisji, którzy blokują przyjęcie uchwały. Zwraca także uwagę, że międzynarodowa opinia publiczna, obserwując sytuację w Bośni i Hercegowinie, może wywnioskować, że politycy nie mają żadnej chęci, aby uległa ona poprawie, a także że kraj nie jest gotowy na podjęcie rozmów przybliżających go do integracji z UE. Z Brukseli płyną dla BiH ostrzeżenia, które mówią o tym, że jeśli kraj nie przyjmie ustawy, jego status będzie zbliżony do tego, którym mogą „poszczycić się” np. Iran czy Korea Północna.

 

Źródło: klix.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE