Home / Bałkany / BiH / BiH: Premiera pierwszego dziecięcego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Mit o Bosni i Hercegovini”
film - theartisticblog.com.

BiH: Premiera pierwszego dziecięcego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Mit o Bosni i Hercegovini”

Premiera pierwszego bośniackiego dziecięcego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Mit o Bosni i Hercegovini” odbędzie się 15 czerwca w sarajewskim kinie Cinema City.

Film ten jest efektem pracy trzydziestu uczniów-autorów w wieku od siedmiu do czternastu lat należących do Mali Magacin Kabare (MMK), którzy wraz ze swoimi nauczycielami Zaną Marjanović, Sašą Peševskim, Sanelą Krsmanović i Adisą Vatreš przygotowali w drugim semestrze pracy MMK podczas „Warsztatów kreatywności i wyobraźni”.

„Mit o Bosni i Hercegovini” zajmuje się problematyką historii i współczesności Bośni i Hercegowiny. Fabularyzowane sceny zostały nakręcone w maju w Akademii Sztuk Scenicznych w Sarajewie (ASU). Koproducentem tego projektu jest FaceTv a partnerami są Teatr Narodowy w Sarajewie, sarajewska gmina Centar, Cinema City i Pionir.

Scenariusz tego filmu jest wyjątkowy i jest wytworem wyłącznie dziecięcej wyobraźni. Już teraz można zobaczyć jego trailer, który został zaprezentowany niecały miesiąc temu, po skończeniu nagrywania filmu. W trakcie premiery filmu odbędzie się również krótki koncert gitarowy uczniów uczestniczących w warsztatach gitarowych organizowanych przez MMK. Zaprezentują oni efekty swojej pracy w ubiegłym semestrze.

Wszystko co jest związane z filmem „Mit o Bosni i Hercegovini” – scenariusz, kostiumy, plakat jest dziełem młodych autorów, co stanowi dodatkową wartość tego filmu i z pewnością wzbogaci bośniacką scenę kulturalną.

Projekt Mali Magacin Kabare składa się z cyklów warsztatów organizowanych przez Towarzystwo Magacin Kabare m.in. warsztaty gitary i muzyki, warsztaty kreatywności i wyobraźni dla dzieci w wieku od sześciu do czternastu lat. Warsztaty kreatywności i wyobraźni podzielone są na cztery cykle a każdy z nich zajmuje się w ciągu dwóch semestrów innym medium – teatr, film/film dokumentalny, musical/kabaret oraz cykl wyboru dowolnego medium, którym uczestnik chce się zajmować podczas warsztatów.

Źródło: klix.ba, woman.ba, vijesti.ba, radiosarajevo.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE