Home / Bałkany / BiH / BiH: Problemy eksporterów. Bośniaccy przedsiębiorcy otwierają firmy w Serbii, by móc eksportować do Rosji

BiH: Problemy eksporterów. Bośniaccy przedsiębiorcy otwierają firmy w Serbii, by móc eksportować do Rosji

 

Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH odwołało aż 98 barier eksportowych, a pracuje nad usunięciem jeszcze 95. Przygotowano także strategię wzmacniania eksportu z BiH na lata 2012-2015, która obejmuje cztery gałęzie i powinna pomóc bośniackim eksporterom.

Przedsiębiorcy z BiH borykają się z wewnętrznymi barierami, które tworzą instytucje w kraju, zewnętrznymi, tworzonymi przez sąsiednie kraje i ich rynki eksportowe oraz barierami technicznymi, które są spowodowane niegotowością BiH do spełnienia określonych norm, nad czym pracują odpowiednie instytucje, powiedział doradca Sekretarza Izby Handlu Zagranicznego BiH Igor Gavran.

Gavran na konferencji pt. „Usuwanie barier eksportowych”, która odbyła się w Sarajewie, a która skupia przedstawicieli największych firm eksportowych w BiH, przedstawicieli resortów ministerstw i innych międzynarodowych instytucji BiH, powtórzył, że przedsiębiorcy najczęściej się borykają z barierami pozataryfowymi w sąsiednich krajach i UE.

– Jeśli chodzi o sąsiednie kraje, bariery jakie napotykają przedsiębiorcy z BiH to nieuzasadnione kontrole na granicach, zatrzymywanie towarów i dyskryminacja produktów, powiedział Gavran. Dodał także, że jeśli chodzi o UE to nie można mówić o dyskryminacji, jednak BiH nie udało się jeszcze dostosować niektórych segmentów, które pomogły by produktom z BiH znaleźć się na rynku europejskim.

– Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH razem z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, a także dzięki pomocy innych instytucji i organizacji w całej BiH, usunęło aż 98 barier eksportowych, powiedziała zastępca Ministra Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH Ermina Salkičević Dizdarević

Nadal trwają prace nad strategią Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, tak aby jako kluczowy dokument pomogła eksporterom z BiH.

– Chronienie tylko krajowej produkcji, w długim okresie czasu, nie jest celem żadnego kraju, zatem także i BiH, dlatego, że wówczas krajowym producentom dawano by szansę, aby się rozwijali w celu zapewnienia konkurencyjności na zagranicznych rynkach, powiedziała Salkičević Dizdarević.

Ministerstwo wzmacnia współpracę z krajami regionu, które są największym rynkiem eksportowym dla BiH. Należy pracować nad wzajemnym uznawaniem systemów jakości produktów poza granicami BiH, dodała Salkičević Dizdarević.

Mówiąc o poszukiwaniu alternatywnych rynków zbytu dla produktów, takich jak Rosja czy Turcja, Salkičević Dizdarević podkreśliła, że Ministerstwo pracuje nad badaniem tych rynków. Jednak oprócz wzmocnienia instytucjonalnego, będącego warunkiem wstępnym do poprawy eksportu, należy również pracować nad kształceniem eksporterów z BiH.

– Izba Handlu Zagranicznego BiH musi lepiej informować Ministerstwo o problemach, na jakie napotykają eksporterzy z BiH, aby podejmować działania na rzecz ich rozwiązania, powiedział prezes Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa w Republice Serbskiej Nemanja Vasić.

Vasić zwrócił także uwagę na problemy, na które eksporterzy z BiH natrafią po wejściu Chorwacji do UE i dlatego należy szukać alternatywnych rynków w Rosji i Turcji oraz rozwiązać przeszkody związane z wejściem na te rynki.

– Największą naszą przeszkodą jest brak ustalenia warunków wstępnych. Jesteśmy świadomi, że te kryteria są niżesz niż w UE, ale przeszkody, których państwo nie rozwiązuje, dla nas są nie do pokonania, podkreślił Vasić, dodając, że producenci z BiH zmuszeni są otwierać firmy w Serbii, aby móc eksportować do Rosji, gdyż Serbia ma podpisaną umowę z Rosją o eksporcie bezcłowym.

Źródło: seebiz.net, biznis.ba, indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE