Home / Bałkany / BiH / BiH: Problemy sarajewskiej policji

BiH: Problemy sarajewskiej policji

Džemal Murga, emerytowany inspektor Wydziału ds. Zwalczania Narkotyków przy MSW Kantonu Sarajewo, zwrócił uwagę na rosnącą liczbę policyjnych porażek w walce z narkotykami. Według zebranych danych, w Kantonie jest ok. 3000 osób uzależnionych, które codziennie zażywają narkotyki, jednak na gorącym uczynku policja przyłapała zaledwie 40 narkomanów.

Murga dodaje, iż nie dziwi go fakt, że przed niespełna miesiącem funkcjonariusz zabił dziewczynę, lecz to, że w policji nie są przeprowadzane testy psychologiczne.

– O samobójstwach wśród policjantów nikt nie chce mówić. Kilka lat temu przeprowadziliśmy test antynarkotykowy na trzech oficerach policji. Tylko jeden z nich okazał się być „czysty”, dlatego też twierdzę, że 66% funkcjonariuszy zażywa narkotyki – powiedział były inspektor.

Podkreślił też, że w BiH nie istnieje komisja, która byłaby odpowiedzialna za utylizację narkotyków, choć powinna zostać powołana w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z roku 2006, dotyczące zapobiegania narkomanii. Brak podstawy prawnej sprawia, że w magazynach i depozytach zalegają setki kilogramów „towaru”.

W Chorwacji posiadanie 0,2 g heroiny, kokainy i morfiny w najbliższym czasie stanie się dozwolone. Również posiadacze 5 g marihuany nie będą karani. Murga uważa jednak, że BiH nie jest przygotowana na dekryminalizację narkotyków z powodu braku odpowiedniego systemu i instytucji, które sprawowałyby nad tym kontrolę.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE