Home / Bałkany / BiH / BiH: Problemy z budżetem

BiH: Problemy z budżetem

Autorka: Ewa Janas

 

Mimo licznych trudności, 24 maja w czwartek, Izbie Reprezentantów Ludowych Parlamentu BiH udało się przyjąć projekt Ustawy o budżecie instytucji i zagranicznych zobowiązań BiH na rok 2012. „Za” głosowało 31 posłów, 8 było „przeciw”, wstrzymał się jeden. Zgodnie z projektem, które zatwierdziło Prezydium BiH, a potem przyjęła i wprowadziła do procedury parlamentarnej Rada Ministrów, budżet wynosi łącznie 1.394.928.000 KM [697.464.000 EUR]. 950 mln KM [475 mln EUR] przewidziano na finansowanie instytucji BiH. Żeby ustawa mogła wejść w życie, w takiej samej formie musi ją przyjąć także Izba Narodowa Parlamentu BiH. Głosowanie w tej Izbie odbędzie się we wtorek, 29 maja.

Komisja ds. finansowania i budżetu Izby Reprezentantów PSBiH [Parlament BiH] poparła projekt ustawy wraz z kilkoma zmianami zaproponowanymi przez partię SNSD [Savez nezavisnih socijaldemokrata – Związek Niezależnych Socjaldemokratów]. Zmiany dotyczą wewnętrznego podziału środków, nie ich wielkości.

SDA [Stranka demokratske akcije – Partia Akcji Demokratycznej] chciało przede wszystkim zwiększenia budżetu o 47 mln KM [24 mln EUR]. Sulejman Tihić, przewodniczący SDA jeszcze na spotkaniu „szóstki” (przewodniczących sześciu największych partii w BiH) w Sarajewie (23 maja, w środę) zapowiedział, że SDA nie wesprze budżetu.

– Taki budżet nie jest wystarczający dla sprawnego funkcjonowania państwa BiH i może zagrozić jej na drodze do UE i NATO – powiedział Sulejman Tihić.

Poparcia nie wyraził także Zlatko Lagumdžija, przewodniczący SDP [Socijaldemokratska Stranka BiH – Socjaldemokratyczna Partia BiH] ani sekretarz generalny partii SBiH, Salem Halilović, który, podobnie jak Sulejman Tihić, podkreślał, że społeczność międzynarodowa oczekuje budżetu, który umożliwiłby prawidłowe funkcjonowanie instytucji państwowych i postęp BiH na drodze ku UE.

Przewodniczący SDS [Srpska demokratska stranka – Serbska Partia Demokratyczna], Mladen Bosić zwraca uwagę na to, że SDA podczas głosowania w Izbie Narodowej mogłaby zagrozić funkcjonowaniu całej BiH, blokując przyjęcie budżetu. Mogłoby mieć to wpływ również na budżety entitetów i planowane kredyty z IMF.

Odrzucenie projektu ustawy budżetu przez SDA najprawdopodobniej spowoduje zmiany w składzie Rady Ministrów BiH – odejście ministra pochodzącego z SDA. Wszystko jednak rozstrzygnie się po głosowaniu w Izbie Narodowej we wtorek.

 

Źródła: 24sata.info, biznis.ba, sutra.ba, oslobodjenje.ba, biznis.ba, dnevniavaz.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE