Home / Bałkany / BiH / BiH: Projekt budżetu RS na 2013 r. wzbudza skrajne emocje, Związki Zawodowe zapowiadają protesty

BiH: Projekt budżetu RS na 2013 r. wzbudza skrajne emocje, Związki Zawodowe zapowiadają protesty

Władze RS przedstawiły projekt budżetu na 2013 rok, który zapowiada m.in. zmniejszenie płac pracownikom administracji publicznej, policji i szkolnictwa o 10% w stosunku do obecnej pensji.

Projekt budżetu na 2013 rok powinien zostać zatwierdzony 2 grudnia, by możliwe było spełnienie warunków postawionych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ten sposób BiH może otrzymać drugą transzę środków finansowych od tej instytucji jeszcze w tym roku. Te same warunki dotyczą Federacji BiH oraz całego kraju. Budżet na 2013 rok został ustalony na 1 945 mld KM (ok. 992 mld EUR).

Oprócz obcięcia nawet o 35% płac wysokim urzędnikom, włączając władze, premier RS Aleksandar Džombić zapowiedział likwidację sześciu agencji, dwóch instytucji, Sekretariatu Ewangelizacji, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych RS oraz spółki Sky Srpska. Szykują się również zwolnienia pracowników w przedsiębiorstwach publicznych w ramach ich restrukturyzacji.

Projekt budżetu przyjęto burzliwie w środowiskach, których bezpośrednio dotyczą obniżki płac i zwolnienia. Związki Zawodowe RS zapowiadają, że 30 listopada wyjdą na ulice i będą protestować. W proteście ma uczestniczyć aż 100 organizacji. Przewodniczący Syndykatu Związków, Dušan Jandrić podkreśla, że koszty życia w RS drastycznie się zwiększają, w związku z tym zmniejszenie i tak niskich pensji jest skandalem.

Premier RS twierdzi jednak, że żadne naciski ze strony Związków nie wpłyną na zmianę propozycji budżetu na 2013 rok. Podkreśla, że mają one prawo do okazania niezadowolenia, jednakże ważniejsza od wielkości pensji, jest pewność, że otrzymuje się ją regularnie. Władze planują zaoszczędzić na pensjach aż 60 mln KM (ok. 31 mln EUR).

Poszkodowani są również emeryci, którzy po raz kolejny nie otrzymają podwyżki. – To nierealne – twierdzi Džombić, przekładając planowane podwyżki na 2014 rok.

Źródło: seebiz.net, nezavisne.com

About Agnieszka Wirkus

KOMENTARZE