Home / Bałkany / Albania / BiH: Projekty Via Dinarica i Western Balkans Geotourism MapGuide szansą na promocję Bałkanów
Sarajewo - sarajevotimes.com

BiH: Projekty Via Dinarica i Western Balkans Geotourism MapGuide szansą na promocję Bałkanów

W Sarajewie w Centrum Skenderija w dniach 8 – 11 maja 2014 roku odbywały Międzynarodowe Targi Turystyczne, w czasie których zwrócono uwagę na potrzebę jeszcze prężniejszego rozwoju sektora turystyki na całych Bałkanach. Podkreślano ogromną rolę promocji i przedstawiono dwa główne projekty, w których uczestniczy między innymi Bośnia i Hercegowina, a które mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym regionem Europy. Via Dinarica i Western Balkans Geotourism MapGuide, bo o nich mowa, stanowią szansę na to, że Bałkany zostaną zauważone na turystycznej mapie Europy i staną się na tyle atrakcyjne, że przyciągną wielu turystów, szukających przygody, ale i odpoczynku.

Via Dinarica stanowi regionalny projekt 6 państw: Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Chorwacji, Kosowa, Czarnogóry i Albanii, przez które biegnie unikatowy górski szlak turystyczny stanowiący niezwykłą atrakcję tych terenów. W linii prostej ma on długość około 1000 km i uznawany jest za jeden z najmniej zbadanych obszarów w tej części Europy. Inicjatywą objęto kilka dziedzin, przede wszystkim turystykę pieszą i rowerową, ale również rafting. Głównym celem projektu jest wskazanie na specyfikę poszczególnych regionów, ich promocja, ale także poprawa jakości zaplecza turystycznego każdego z krajów uczestniczących (podniesienie poziomu zakwaterowania, ulepszanie szlaków i ich oznakowanie itp.). Program Via Dinarica został zaplanowany na wiele lat, a obecnie znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Opis projektu dostępny jest na stronie viadinarica.com.

Western Balkans Geotourism MapGuide to internetowy przewodnik opracowany przy udziale National Geographic, którzy obejmuje 6 krajów: Bośnię i Hercegowinę (która do projektu przyłączyła się w 2012 roku), Albanię, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię i Serbię. Dzięki temu potencjalny turysta ma możliwość w jednym miejscu w łatwy i szybki sposób sprawdzić wszystkie interesujące go zagadnienia, a także zaplanować swój pobyt na Bałkanach. Przewodnik dostępny jest na stronie balkansgeotourism.travel.

Inicjatywy te, co podkreślano w czasie Międzynarodowych Targów Turystyki w Sarajewie, zyskały poparcie USAID-Sida FIRMA Project, którego główny celem jest wspieranie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Bośni i Hercegowinie. Projekty Via Dinarica i Western Balkans Geotourism MapGuide przynoszą już pierwsze korzyści, o których opowiedziano podczas kwietniowego spotkania na Trebaviciu dotyczącego promocji tych inicjatyw. O wzroście dochodów mówili między innymi producenci serów, miodu, naturalnych kosmetyków, sprzedawcy owoców i warzyw, regionalni artyści tworzący unikatowe pamiątki, jak również renomowani winiarze z Hercegowiny. Wszystko to daje nadzieję na intensywny rozwój turystyki. Jeśli Bośnia i Hercegowina oraz kraje sąsiadujące będą inwestować w promocję i uczestniczyć w międzynarodowych projektach typu Via Dinarica i Western Balkans Geotourism MapGuide, mogą liczyć na zrównoważony rozwój gospodarczy, który dla tych regionów jest wyjątkowo ważny.

 

Źródło: radiosarajevo.ba 1 i 2

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE