Home / Bałkany / BiH / BiH: Protest pracowników szpitala w Sarajewie
Ljekari_i_medicionsko_osoblje_ne_odustaju_od_protesta_tv1.ba

BiH: Protest pracowników szpitala w Sarajewie

Ponad stu pracowników ze Wschodniego Szpitala w Sarajewie (Bolnica Istočno Sarajevo) rozpoczęło protest przeciwko Rządowi oraz Ministerstwu Zdrowia Bośni i Hercegowiny. Od września pracownicy szpitala nie otrzymywali wynagrodzeń za swoją pracę. Niepewność jutra i brak środków do życia powodowała narastające frustracje.

Pracownicy odpierają zarzut dyrektora Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych, jakoby dostali nadpłaty, które powinni być zadośćuczynieniem. W imieniu szpitala wypowiadała się Prezes Zarządu Związku Zawodowego Lekarzy Republiki Serbskiej – Spomenka Janjić, która zapewniła, że dług zostanie spłacony, gdy tylko uda się zdobyć pieniądze, którymi opłacone zostaną wypłaty pracowników oraz część długu. Janjić podkreśla, że z powodu braku środków często pieniądze przeznaczone dla pracowników musiały zostać wykorzystane na zapewnienie podstawowych materiałów potrzebnych do funkcjonowania szpitala, chociażby leków. Lekarze i pielęgniarki mimo braku wynagrodzeń nadal pracują i zajmują się pacjentami, nie zaniedbując ich. Przez nieregularność finansową cierpią również składki, które nie są odprowadzane przez pracowników, w związku z tym wielu z nich nie będzie miała szans na emeryturę. Społeczność Wschodniego Szpitala jest rozczarowana Rządem, który obiecywał poprawę w Ministerstwie Zdrowia. Obiecywano nowy budynek szpitalny oraz zapewnienie godnych warunków do pracy. Niestety były to jedynie obietnice.

Ostatecznie po pięciu dniach protestu pracownicy otrzymali wynagrodzenia. Zostali zapewnieni, że nie jest to forma pożyczki i nie zostanie to odebrane z funduszu szpitala na następny rok. Według Spomenki Janjić jest to jednak i tak nadal mały krok w stronę naprawy sytuacji szpitala.

Jedna z lekarek, Brana Radović, nie kryje oburzenia zaistniałą sytuacją. Podkreśla, że Wschodni Szpital w Sarajewie jest drugim w Republice Serbskiej, zaraz po szpitalu w Banja Luce, z najbardziej wykwalifikowanym zespołem lekarzy i pielęgniarzy. Wysoko wyspecjalizowana kadra chce pracować i pragną wyjaśnienia sytuacji. Dyrektor szpitala, Goran Todorović, przyznaje, że z Funduszem ubezpieczeń zdrowotnych podpisał umowę na rok 2014 na 6,9 mln KM. Okazuje się to zdecydowanie za małą kwotą i wnosić będzie o zwiększenie jej na rok 2015, co najmniej do 8 mln KM.

Źródło: klix.ba 1 i 2

About Monika Zekić

KOMENTARZE