Home / Bałkany / BiH / BIH: Przeciętna emerytura – najniższa w regionie

BIH: Przeciętna emerytura – najniższa w regionie


Przeciętna emerytura w BiH jest zdecydowanie najniższa w porównaniu do świadczeń jakie otrzymują najstarsi obywatele innych państwa regionu. Emeryci w RS otrzymują miesięcznie 326,11 KM [695 PLN], a w FBiH 352,48 KM [751 PLN], podczas gdy emerytury w Chorwacji, Serbii i Czarnogórze są wyższe nawet o kilkaset KM – pokazały badania przeprowadzone przez Nezavisne novine.
Oficjalnie, obywatele „trzeciego wieku” w Serbii otrzymują emerytury w wysokości około 22 000 RSD [880 PLN] a Czarnogórcy miesięcznie otrzymują 279 EUR [1166 PLN]. Chorwacki Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że średnia emerytura w Chorwacji wynosi 2151 HRK [1205 PLN].
Emeryci w BiH, w porównaniu z „sąsiadami”, są w najgorszej sytuacji, mówi prezes Stowarzyszenia Emerytów FBiH Omer Omerefendić. Ponad 62% emerytów w FBiH otrzymuje do 310 KM [660 PLN], co oznacza, że żyją na skraju ekstremalnego ubóstwa.
– W tym roku nie przewiduje się wzrostu emerytur, a koszty życia wzrosły o 50%, sami oceńcie jak nam się żyje. To jest dno. Emerytom po opłaceniu rachunków zostaje od 1 do 3 KM [2,1 – 6,4 PLN] dziennie na życie. Szczerze, aż chce się płakać wiedząc, że ludzie pracowali przez 40 lat a teraz nie mają środków do życia. Jeśli taka polityka się utrzyma, nie będziemy mieli innego wyboru jak wyjść na ulice. – powiedział Omerefendić.
Prezes Stowarzyszenia Emerytów RS Rade Rakulj również uważa, że reprezentowana przez niego ludność znajduje się na marginesie społecznym.
– Od czasu wojny mamy najbardziej restrykcyjną politykę finansową w stosunku do emerytów w porównaniu do pozostałych krajów byłej Jugosławii. Co mogą zrobić emeryci z pieniędzmi które dostają w państwa? Mogą jedynie opłacić rachunki, a dalej muszą polegać na dzieciach lub chodzić po śmietnikach. Społeczeństwo jest bardzo niewrażliwe na nasze problemy. – skarży się Rakulj.
Rzecznik Funduszu Ubezpieczeń Społecznych RS Tihomir Joksimović twierdzi, że emerytury w RS są niskie ze względu na niskie składki emerytalne, które są najniższe w regionie.
– Jeśli chodzi o składki, problem tkwi w tym, że pracodawcy płacą najniższą możliwą podstawę. Niemożliwe jest, że wszyscy w firmie, pracownicy na najniższych stanowiskach jak i inżynierowie, otrzymują wynagrodzenie minimalne. – powiedział Joksimović.

Liczba emerytów:
Czarnogóra – 100 000
Republika Serbska – 231 999
Federacja BiH – 374 788
Chorwacja – 1 213 121
Serbia – 1 600 000

Średnia wysokość emerytury:
Republika Serbska – 167,20 EUR
Federacja BiH – 180,80 EUR
Serbia – 195,70 EUR
Chorwacja – 278,40 EUR
Czarnogóra – 279 EUR

Tekst: biznis.ba, nezavisne.com, tłum. i red. Dorota Wojciechowska

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE