Home / Bałkany / BiH / BiH: Przed wyborami samorządowymi

BiH: Przed wyborami samorządowymi

W niedzielę, 7 października 2012 roku, odbędą się w Bośni i Hercegowinie wybory lokalne. Zakwalifikowały się do nich 383 podmioty polityczne – 84 partie polityczne, 59  koalicji, 224 niezależnych kandydatów i 16 list niezależnych kandydatów. Stanowi to łącznie 30 351 kandydatów, z czego 550 na prezydentów miast lub burmistrzów, 29 652 na radnych miejskich, 149 kandydatów na gwarantowane miejsca dla przedstawicieli mniejszości narodowych. W wyborach zostaną wyłonieni członkowie 61 rad gminy w Republice Serbskiej (RS), 78 w FBiH, jednej w dystrykcie Brčko, jednej w mieście Banja Luka. W Republice Serbskiej zostanie wybranych także pięciu burmistrzów (Banja Luka, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Trebinje). Liczba upoważnionych do głosowania wynosi 3 144 296 osób, z czego 37 359 osób zagłosuje drogą pocztową.

Centralna Komisja Wyborcza [CIK] nie sprecyzowała jeszcze łącznych kosztów organizacji wyborów. Na wszystkie dotychczasowe działania przeznaczono 2,1 mln EUR. Przewiduje się, że frekwencja wyborcza w tegorocznych wyborach będzie dużo niższa niż w 2008r.

Oficjalna kampania wyborcza rozpoczęła się w piątek, 7 września.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów tegorocznych wyborów samorządowych był sposób przeprowadzenia ich na terenie gminy Srebrenica. Ostatecznie, wybory odbędą się zgodnie z prawem wyborczym BiH, bez wyjątku, jaki zastosowano między innymi w 2008r. Na terenie tej gminy liczba uprawnionych do głosowania zmienia się z roku na rok. Do 3 sierpnia zarejestrowało się 13 396 osób (dla porównania w 2002 roku – 21 375).

Zgodnie z decyzją Sądu Konstytucyjnego BiH, wybory w Mostarze odbędą się w późniejszym terminie. Zostały przełożone na moment, w którym partia SDA i HDZ rozwiążą problem nierównej reprezentacji narodów.

Poprzednie wybory samorządowe (5 października 2008r.) w Republice Serbskiej umocniły dominację partii SNSD (Partia Niezależnych Socjaldemokratów) z Miloradem Dodikiem na czele, w Federacji Bośni i Hercegowiny pozycję bośniackiej Partii Akcji Demokratycznej (SDA) i Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ BiH). Tegoroczne wybory nie zmienią znacząco wyglądu sceny politycznej. Nadal ścierać będą się dwie koncepcje – unifikacji (FBiH) i dążąca do secesji (RS). Nadal priorytetowym pozostanie interes etniczny.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal vijesti.ba, w lipcu tego roku, na grupie 63 869 respondentów, najwięcej osób chce zagłosować na partię SDA (29,77%), SBB (Unia na Rzecz Lepszej Przyszłości BiH – 15,01%) i SDP (Partia Socjaldemokratyczna – 13,96%).

SDA pozostaje więc partią z silnym, stabilnym poziomem poparcia, a SDP z kolei poparcie traci. Wśród partii serbskich i chorwackich nie stwierdzono żadnych zaskakujących rezultatów. SNSD pozostaje faworytem Republiki Serbskiej, ale tylko gmin z większością mieszkańców serbskiego pochodzenia. Wśród „partii chorwackich” bezkonkurencyjna jest partia HDZ, która prawdopodobnie pobije rekord liczby głosów obywateli pochodzenia chorwackiego.

źródła: vijesti.ba, klix.ba, balkans.aljazeera.net

About Ewa Janas

KOMENTARZE