Home / Bałkany / BiH / BiH: Przedsiębiorstwo Nikola Tesla kupiło budynek Novoteksu w Trebinje

BiH: Przedsiębiorstwo Nikola Tesla kupiło budynek Novoteksu w Trebinje

Novoteks - 6yka.com.

Przedsiębiorstwo publiczne Nikola Tesla z Banja Luki kupiło dziś stary budynek upadłego przedsiębiorstwa włókienniczego Novoteks z Trebinje za 400 tys. KM [800 tys. PLN], potwierdził syndyk masy upadłościowej Novoteksu Lazar Đurđević.

Po kilku nieudanych licytacjach, przedsiębiorstwo Nikola Tesla przyjęło pierwszą ofertę, która jest o 50 procent niższa od oszacowanej wartości. Obiekt Novoteksu zniszczony został w czasie ostatniej wojny domowej.

Pełniący obowiązki dyrektora przedsiębiorstwa Nikola Tesla Dragan Vučetić powiedział, że wraz z strategicznymi partnerami z Niemiec planuje utworzenie około 2000 miejsc pracy w przemyśle włókienniczym w miejscowościach Trebinje, Bileća, Ljubinj, Berkovići i Nevesinj.

Vučetić podkreślił, że w tych miejscowościach w Hercegowinie już wcześniej istniały możliwości rozwoju włókiennictwa, jak również wykwalifikowana siła robocza, co zdecydowało o tym, aby to właśnie w tej części Republiki Serbskiej zainicjować taki projekt.

W pierwszej fazie utworzonych zostanie 1760 miejsc pracy w przemyśle włókienniczym, z czego 600 w Trebinje, po 400 w miejscowościach Bileća i Nevesinj, 240 w Ljubanju i 120 w Berkovići, a 200 miejsc pracy przeznaczonych będzie dla osób zajmujących się ostrzeniem narzędzi.

W gminach Hercegowiny, w których zaplanowano uruchomienie produkcji włókienniczej, do pracy można się było zgłaszać do 6 stycznia, a zanotowano powyżej 2000 chętnych. Poza kobiecą siłą roboczą odnotowano także dużą liczbę mężczyzn, którzy zgłosili się do pracy w włókiennictwie.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE