Home / Bałkany / BiH / BiH: Przedstawiono listę projektów IPA

BiH: Przedstawiono listę projektów IPA

Lista projektów IPA dla BiH na lata 2012-2013, wysłana przez BiH do zatwierdzenia Komisji Europejskiej, została przyjęta i jest rozpatrywana – potwierdził rzecznik Komisarza ds. rozszerzenia UE Štefana Füle, Peter Stano.
– Otrzymaliśmy propozycje projektów IPA na lata 2012-2013, Narodowego Programu dla BiH, zgodnie z ustaleniami Rady Ministrów z dnia 12 lipca. Aktualnie uważamy, że przedstawiony program IPA służy wsparciu licznych priorytetów, o których władze BiH rozpoczęły rozmowy w listopadzie 2011 r. – oświadczył Stano.
Lista projektów do ostatniego dnia nie była uzgodniona pomiędzy Republiką Serbską a Federacją Bośni i Hercegowiny, co stanowiło zagrożenie i możliwość stracenia 100 mln EUR, które są przewidziane dla BiH z IPA.
Istniały trzy projekty, które nie były uzgodnione, a także projekt „Tworzenie możliwości mechanizmów koordynacji integracji europejskiej”, o wartości 5 mln euro, następnie projekt z dziedziny transportu dotyczący korytarza transportowego 5C, wart 23 mln EUR oraz projekt związany z wymiarem sprawiedliwości, o wartości 45 mln EUR.
Ogłoszone zostało 19 projektów, czyli dokładnie tyle, ile było wymagane, potwierdziła rzecznik Dyrekcji ds. Integracji Europejskiej Marina Kavaz-Siručić. Podkreśliła także, że istnieje kilka projektów, które nie zostały przedstawione Komisji Europejskiej, ale nie są one obowiązkowe do zatwierdzenia IPA.

Źródło: indikator.ba, capital.ba, nezavisne.com

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE