Home / Bałkany / BiH / BiH: Przewidywany nieznaczny wzrost wartości inwestycji zagranicznych

BiH: Przewidywany nieznaczny wzrost wartości inwestycji zagranicznych

inwestycje - miski.waw.pl

Zgodnie z danymi Banku Centralnego BiH, łączna wartość inwestycji zagranicznych w pierwszych 9 miesiącach zeszłego roku wyniosła 676 mln KM (345 mln EUR), a więc więcej niż w całym roku 2011 – 576 mln KM (294 mln EUR). Najważniejsze inwestycje przeprowadziły firmy z Litwy, Rosji, Serbii, Austrii i Chorwacji. Dyrektor Agencji Promocji Inwestycji Zagranicznych BiH (FIPA), Jelena Grujić, powiedziała gazecie „Dnevni Avaz”, że w tym roku, po analizie już ogłoszonych projektów, można oczekiwać nieznacznego wzrostu wartości inwestycji zagranicznych. Zauważyła także, że z jednej strony jest wiele dużych inwestycji, np. dotyczących sektora energetycznego, a z drugiej strony są również małe projekty, które mogą wiązać się z badaniem rynku w kierunku planowania dalszych, poważniejszych inwestycji. Grujić zapytana o zagraniczne inwestycje w BiH, których można oczekiwać w najbliższym czasie, wymienia m. in. EFT Rudnik, elektrownie cieplne „Stanari” i „Ugljevik” oraz elektrownie wiatrowe w masywie górskim Vlašić.

Mercator, BBI Real Estate i Hypo Alde Adria Bank zanotowały zmniejszenie kapitału, co wiąże się ze zmianę struktury kapitału tych firm, które jednak dalej pozostają obecne na rynku BiH. OMV i Turkish Airlines wycofały się z rynku BiH. Grujić wyjaśniła, że może to być związane m. in. z rentownością pracy i przekierowaniem aktywności na inne obszary. Według niej, dla obecnych i potencjalnych zagranicznych inwestorów w BiH przeszkodę stanowią długie i skomplikowane procedury związane z rejestracją i funkcjonowaniem firm. Dodała także, że nieracjonalne i nieprzejrzyste wykorzystywanie zasobów, niezgodność systemu kształcenia z potrzebami rynku oraz niedostosowane prawodawstwo i korupcja to tylko niektóre problemy, które inwestor bierze pod uwagę, analizując BiH jako potencjalną lokalizację.

Jedną z najważniejszych inwestycji w zeszłym roku przeprowadziła Langhton Investments S.A., która w październiku 2012 zainwestowała w BiH 2,8 mld KM (1, 43 mld EUR). Według danych Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych BiH, działalność tej spółki z Wysp Dziewiczych, zarejestrowanej w Bratuncu, jest związana ze stałymi, ciekłymi i gazowymi paliwami.

Źródło: avaz.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE