Home / Bałkany / BiH / BiH: Przyznano koncesję na kolejną elektrownię wodną

BiH: Przyznano koncesję na kolejną elektrownię wodną

Umowę o koncesji na elektrownię wodną Vranduk podpisali w piątek minister przemysłu, górnictwa i energii Federacji Bośni i Hercegowiny, Erdal Trhulj i dyrektor generalny spółki państwowej Elektroprivreda BiH, Elvedin Grabovica. Umowa została zawarta na 30 lat z możliwością przedłużenia. Budowa elektrowni, uznanej za projekt priorytetowy, przewidziana jest na najbliższe cztery lata, szacowana wartość inwestycji to 126 mln KM (64,5 mln EUR).

Koncesja obejmuje prawo do zaprojektowania, budowy i wykorzystania obiektu elektrowni wodnej na rzece Bosni. Jednorazowa opłata za przyznanie koncesji wyniosła ponad 2 mln KM (ponad 1 mln EUR), zaś roczna opłata koncesyjna to 2,43% rocznego przychodu, jednak nie mniej niż 1,5% projektowanego rocznego przychodu. Łączne opłaty w ciągu roku podczas trwania umowy wyniosą ponad 1,5 mln KM (767 tys. EUR).

Moc elektrowni to 19,63 MW, a przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej wynosi 96,38 GWh.

Budowa obiektu ma być zgodna z projektem zagospodarowania przestrzeni i ma on nie wpłynąć negatywnie na otoczenie historyczne i krajobraz.

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE