Home / Polska i Bałkany / BiH: Ratko Mladić skazany na dożywocie
radioslobodnaevropa
radioslobodnaevropa

BiH: Ratko Mladić skazany na dożywocie

22 listopada 2017 roku na karę dożywocia skazał Ratko Mladicia Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Generał został uznany winnym 10 spośród 11 zarzucanych mu czynów, na czele z ludobójstem w Srebrenicy. Obrońcy wniosili o uniewinnienie.

Ratko Mladić, serbski generał i dowódca Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej, został skazany na dożywocie za: ludobójstwo w Srebrenicy, zbrodnie przeciw ludzkości w 15 bośniackich gminach, prześladowanie, eksterminację, zabójstwa, deportacje, przymusowe przesiedlenie, a także pogwałcenie praw konfilktów zbrojnych (zabójstwa, terror, nielegalny ostrzał cywilów oraz branie jeńców).

Oddziały Mladicia weszły do Srebrenicy 11 lipca 1995 roku skąd wysiedliły kobiety, dzieci i starców zaś mężczyźni byli poddawani egzekucjom. Kilka lat temu za współwinnych masakrze w Srebrenicy uznano także holenderskich żołnierzy ONZ, którzy pozwolili bośniackim muzułmanom opuścić obóz w strefie bezpieczeństwa a następnie nie reagowali na zbrodnie na Boszniakach. W masowych egzekucjach zginęło ponad 8000 osób a wiele ofiar wciąż nie została zidentyfikowana.

W Serbii reakcje na wyrok są bardzo różne. Dla wielu osób Ratko Mladić jest bohaterem, nie zbrodniarzem. Kierownictwo ruchu „Drzwi” (pokret Dveri) uznało wyrok za niesprawiedliwy a cały trybunał za „antyserbski”. Prezydent Aleksandar Vučić powiedział, że Serbia szanuje ofiary wojenne, ale ma wrażenie, że to serbskie ofiary często nie są szanowane. Przypomniał, że wielu zbrodniarzy wojennych ze strony chorwackiej i kosowskiej zostało uniewinnionych. Polecił też Serbom, by skupili się na przyszłości swoich dzieci i nie rozpamiętywali przeszłości. Serbska minister sprawiedliwości, Nela Kuburović, ujawniła, że niezależnie od wyroku Serbia zamierza dotrzymać wcześniejszej gwarancji, że Mladić pozostanie na wolności z powodu leczenia. Bośniacka organizacja pozarządowa Kobiety w czerni wezwała władze Serbii do tego by przestała negować ludobójstwo i przyjęła wyrok.

Proces rozpoczął się 16 maja 2012 roku po tym, jak rok wcześniej Mladić został zatrzymany w Serbii i poddany ekstradycji do Hagi. Wyrok pierwszej instancji odczytał sędzia Alphons Orie. Mladić nie usłyszał go osobiście – w trakcie rozprawy został bowiem usunięty z sali za przeszkadzanie sędziemu. To koniec pracy trybunału w Hadze. Jeśli obrona Mladicia wniesie apelację (co zapowiada), będzie ona rozpatrywana już przez inny sąd.

Źródła: b92.net, rts.rs, beta.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE