Home / Bałkany / BiH / BiH: Republika Serbska coraz bardziej przyjazna dla inwestorów
konvertibilne-marke - tgportal.net

BiH: Republika Serbska coraz bardziej przyjazna dla inwestorów

Do końca roku RS może znacznie wyprzedzić Federację BiH pod względem łatwości rozpoczęcia działalności gospodarczej, o ile drugi entitet szybko nie podejmie działań w tym obszarze – rząd RS przyjął dokument, który znacznie upraszcza procedury otwierania nowych firm. Rząd oczekuje, że dzięki reformie liczba przedsiębiorstw wzrośnie o ok. 10%, Republika Serbska zostanie uznana za korzystniejsze miejsce do inwestowania, a także podniesie się jej rating.

Projekt strategii zakłada ograniczenie czasu potrzebnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej z 23 do 3 dni, wycofanie 6 z 11 procedur oraz obniżanie kosztów z 1500 do 350 KM. Reforma ma wprowadzić także możliwość elektronicznego składania wniosków i rejestrację przedsiębiorstwa on-line. Według planów nowe zasady mają wejść w życie do końca tego roku.

Największym problemem, zdaniem dyrektora Związku Pracodawców Bośni i Hercegowiny, Aliji Remza Bakšicia, jest fakt, że instytucje uczestniczące w całym procesie rejestracji spółek nie są powiązane żadnym systemem informatycznym. Według niego taka inwestycja jest konieczna i bardzo opłacalna, gdyż znacznie skróci czas potrzebny do zarejestrowania przedsiębiorstwa. Pozwoli także na wykorzystanie w pełni możliwości korzystnych kredytów, które oferują międzynarodowe instytucje finansowe.

 

Obecnie w rankingu Doing Business BiH znajduje się na 126 miejscu pod względem łatwości prowadzenia biznesu.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE