Home / Bałkany / BiH / BiH: Republika Serbska to nie państwo – Inzko

BiH: Republika Serbska to nie państwo – Inzko

Na terytorium Bośni i Hercegowiny istnieje tylko jedno państwo i jest to właśnie BiH – powiedział w piątek Wysoki Przedstawiciel w Bośni i Hercegowinie, Valentin Inzko, w odpowiedzi na wywiad udzielony dzień wcześniej przez prezydenta Republiki Serbskiej, Milorada Dodika (Dodik: BiH to kajdany dla RS).

W swoim oświadczeniu Inzko powołał się między innymi na porozumienie z Dayton, a także konstytucję BiH, które jasno precyzują, że Republika Serbska jest jedną z dwóch jednostek w ramach pełnoprawnego państwa i stanowi jego integralną część. Konstytucja nie pozostawia miejsca na jakąkolwiek suwerenność entitetów, a ich obowiązki nie są wyrazem państwowości. Inzko podkreślił, że deklaracje o odrębności RS nie mają żadnego pokrycia w prawie międzynarodowym albo miejscowym, a BiH nie jest federacją, ale suwerennym państwem, którego struktura wewnętrzna została określona porozumieniem z Dayton.

Wysoki Przedstawiciel w swoim wystąpieniu podkreślił, że tego typu oświadczenia pozwalają zakwestionować zaangażowanie urzędników wysokiego szczebla RS w poszanowanie porządku konstytucyjnego państwa, a tym samym porozumienia pokojowego. Inzko zaznaczył, że poddawanie w wątpliwość suwerenności i integralności terytorialnej Bośni i Hercegowiny jest bezprzedmiotowe, zamiast tego polityczni liderzy powinni spojrzeć w przyszłość i zająć się wprowadzaniem zmian, na które czekają obywatele – stworzeniem nowych miejsc pracy, przyspieszeniem rozwoju ekonomicznego, walką z korupcją, modernizacją kraju czy spełnianiem warunków członkostwa w UE i NATO.

Ambasada USA w BiH wystosowała oświadczenie w podobnym tonie – Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym z dwóch podmiotów i zamieszkanym przez trzy narody konstytucyjne, nie jest z pewnością federacją, a Republika Serbska i Federacja BiH stanowią część wewnętrznej organizacji i struktury BiH. Wystąpienia poddające w wątpliwość integralność terytorialną i przyszłość kraju są nie tylko nie do przyjęcia, ale też zaprzeczają zaangażowaniu w proces integracji europejskiej, które Dodik deklaruje. Jednocześnie taka retoryka zniechęca inwestorów, niezbędnych do otwierania nowych miejsc pracy i poprawiania sytuacji ekonomicznej kraju.

 

Źródło: sutra.ba, biznis.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE