Home / Bałkany / BiH / BiH: Roczny deficyt handlowy wynosi ponad 3,5 mld EUR

BiH: Roczny deficyt handlowy wynosi ponad 3,5 mld EUR

W Bośni i Hercegowinie deficyt handlowy każdego roku sięga prawie 7 mld KM (ok. 3,5 mld EUR), ostrzega analityk ekonomiczny Izby Handlu Zagranicznego BiH, Igor Gavran. Z tak wysokim deficytem handlowym nie mogłyby sobie poradzić nawet kraje najsilniejsze ekonomiczne, a co dopiero BiH. Wysoko ujemny bilans prowadzi do sytuacji bez wyjścia, odpływ pieniędzy wielokrotnie przekracza jego napływ, co prowadzi do niezrównoważonej sytuacji ekonomicznej.

Ekonomista alarmuje i jednocześnie ubolewa nad ignorowaniem poważnych problemów gospodarczych państwa przez media i władze. Według niego podstawową rolą władz państwa jest praca nad rozwojem gospodarczym kraju i rozwiązywanie problemów związanych z ekonomią. Najlepszym przykładem zaniedbania władz jest zeszłoroczny spadek inwestycji zagranicznych, które w porównaniu z 2009 roku spadły o 125 mln KM (ok. 64 mln EUR).

Według danych Urzędu Statystycznego BiH ujemne saldo obrotów handlowych od 2004 roku wynosi ponad 6 mld KM (ponad 3 mln EUR) i chociaż wskaźnik pokrycia importu eksportem jest coraz wyższy, obecnie przekracza on nieznacznie 50%. Najwyższy deficyt w wymianie handlowej odnotowano w roku 2008 – przekroczył on wtedy 9,5 mld KM (4,8 mld EUR).

Więcej danych dot. bilansu handlowego BiH można znaleźć w raporcie Urzędu Statystycznego BiH za rok 2011 (PDF).

 

Źródło: seebiz.net, bhas.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE