Home / Bałkany / BiH / BiH: Rosjanie zerwali umowę ze spółką Terminali FBiH w Ploče
Luka Ploce - luka-ploce.hr.

BiH: Rosjanie zerwali umowę ze spółką Terminali FBiH w Ploče

Największy rosyjski, państwowy koncern naftowy „Gazpromnjeft“, który przed kilkoma miesiącami kupił łańcuch stacji benzynowych OMV w BiH zerwał dwuletnią umowę najmu magazynów „Naftni terminali FBiH” (NTF) w Ploče.

„Gazpromnjeft“, po tym jak kupił stacje benzynowe OMV w BiH, w Sarajewie założył firmę „G-petrol”, która przed kilkoma dniami wystosowała pismo na adres NTF, w którym z dniem 1 lipca odwołują najem magazynów, z którego do tej pory korzystał OMV. Chodzi o zbiornik o całkowitej pojemności 10 tys. metrów sześciennych. Informację potwierdził dyrektor generalny „Terminali FBiH” Rasim Kadić podkreślając, że jest to wielki cios dla NTF Ploče.

- Ogłosiliśmy już przetarg na dzierżawę magazynów, który Rosjanie anulowali, a pytanie brzmi kto i kiedy się teraz zgłosi. Jest to ogromny problem dla NTF i FBiH. Rosjanie mieli umowę na dwa lata a miesięcznie płacili czynsz rzędu 60 tys. euro. Straciliśmy kontrakt o wartości 3 mln KM [6 mln PLN], powiedział Kadić.

Kadić podkreślił, że Rosjanie zobowiązali się, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wypłacą wszystkie środki do grudnia.

- Będziemy mieć ogromne straty jeśli szybko nie znajdziemy nowego klienta, który jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania. Aktualnie mamy tylko wieloletnią umowę dzierżawy z firmą „Petrol”, która obowiązuje do 2018 r., pozostałe są na okres dwóch lat, twierdzi Kadić.

Spekuluje się, że Rosjanie zerwali umowę OMV z NFT, aby całą dystrybucję produktów naftowych przenieść z Ploče do Pančeva w Serbii.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE