Home / Bałkany / BiH: Rozkwit turystyki hostelowej w Sarajewie
Bośnia i Hercegowina; Zuzanna Głowacka

BiH: Rozkwit turystyki hostelowej w Sarajewie

To, co w turystycznym świecie już od dawna stanowi swego rodzaju hit, w Kantonie Sarajewo, szczególnie w samym mieście Sarajewo dopiero teraz przeżywa swój najlepszy okres. Chodzi o hostele, ewentualnie wynajem łóżek z możliwością korzystania z wspólnej kuchni, pokoju gościnnego i łazienki. Turyści najczęściej korzystający z oferty hosteli to najczęściej młodzi ludzie i szukający przygód, a przy tym niskiej ceny, gdyż łóżko w hotelu można znaleźć już za 8 – 10 EUR. Sarajewo od zeszłego roku, jako lider w regionie pod względem liczby hosteli.

Wszystko to dzięki przedsiębiorczym Sarajewianom, którzy swoje mieszkania przerabiają na hostele, a także przerejestrowują hotele, które, ze względu na wysokie ceny, nie są zapełniane w czasie sezonu. Turyści zagraniczni zwracają uwagę na ogromny wybór, gościnność mieszkańców i wysoki standard czystości.

Jak podkreśla Wspólnota Turystyczna Kantonu Sarajewo, tego typu zakwaterowanie to świetna alternatywa w czasie ogólnie trudnej sytuacji finansowej, w dodatku atmosfera panująca w hostelach jest dużo mniej oficjalna

Noclegi w hostelach mogą stać się znaczącym dopływem gotówki do budżetu BiH, ale tu pojawia się problem z niemeldowaniem gości. Odpowiednie organy inspekcyjne pozostają bez niezbędnych narzędzi do przeprowadzania takich inspekcji. Rozwiązanie znaleziono już w Chorwacji, w BiH nadal nad nim pracują.

źródło: indikator.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE