Home / Bałkany / BiH / BiH: Rozpoczęcie festiwalu Ramazan w Sarajewie
Sarajevo Ramazan Festival

BiH: Rozpoczęcie festiwalu Ramazan w Sarajewie

17 czerwca wieczorem na Żółtym Bastionie na jednym z Sarajewskich wzgórz tradycyjnym wystrzałem z armaty obwieszczono początek ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów. W tym czasie wierzący muzułmanie zobowiązani są do przestrzegania ścisłego postu trwającego codziennie od świtu do zmierzchu.

Tego samego dnia ogłoszono również w stolicy Bośni i Hercegowiny początek drugiego już Sarajevo Ramazan Festivalu. Kolejny rok z rzędu wydarzenie to ma przybliżać postronnym obserwatorom, których nie brak w Sarajewie, islamską kulturę, sztukę oraz tradycyjne obyczaje związane z ramadanem. Impreza jest skierowana przede wszystkim do przyjezdnych odwiedzających miasto – jej zadaniem jest uzupełnienie oferty turystycznej, a przy okazji i „odczarowanie” tajemniczych obrzędów muzułmańskich.

Festiwal trwa dokładnie tyle co święty miesiąc – 30 dni, od 17 czerwca do 17 lipca. W tym czasie w Sarajewie odbędą się liczne koncerty, wystawy, wykłady oraz projekcje filmowe. Wydarzenia festiwalowe są wpisane w projekt „PHOENIX – Kultura dla przyszłości” finansowany przez UE a wykonywany przez gminę Stare Miasto, Strefę lepszego biznesu (ZUP) Baščaršija oraz fundację Sarajevo Navigator.

Główną lokalizacją wydarzeń festiwalowych będzie wspomniany Żółty Bastion. Nie jest to jednak jedyne miejsce związane z imprezą – liczne spotkania odbędą się również w innych miejscach w okolicy starego miasta, np. w wybudowanej niedawno bibliotece Gazi Husev-bega.

About Patrycja Pokora

Absolwentka warszawskiej polonistyki, doktorantka w Instytucie Slawistyki UW. Interesuje ją literatura dla dzieci, kultura popularna i meteorologia.
KOMENTARZE