Home / Bałkany / BiH / BiH: Rozwój infrastruktury dzięki organizacji EYOWF w 2017 r.

BiH: Rozwój infrastruktury dzięki organizacji EYOWF w 2017 r.

Miasta Sarajewo i Wschodnie Sarajewo w lutym 2017 r., w ramach 13. Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (European Youth Olympic Winter Festival – EYOWF), ugoszczą kilka tysięcy młodych sportowców z całej Europy, taką decyzję podjęto podczas 41. Zgromadzenia Generalnego Europejskich Komitetów Olimpijskich w Rzymie.

Dzięki tej decyzji Sarajewo po raz drugi w swojej historii zapali olimpijski znicz, wokół którego zgromadzi się 1500 sportowców z ponad 40 krajów członkowskich Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

Burmistrzowie Sarajewa Alija Behmen i Wschodniego Sarajewa Vinko Radovanović podpisali w Rzymie umowę z Europejskim Komitetem Olimpijskim, w której jako gospodarze i organizatorzy zobowiązali się spełnić wszystkie warunki wynikające z Karty EYOWF oraz wytycznych stawianych przez Europejski Komitet Olimpijski.

– Olimpijska wioska, która zostanie wybudowana na terenie Wschodniego Sarajewa, jest od dawna planowanym i oczekiwanym projektem, a dzięki temu zostanie jedynie przyspieszony. Studenckie centrum funkcjonowałoby i bez olimpiady. Poza tym, 30 mln euro, które zostanie zapewnione na ten projekt jest realną sumą, jednak niewykluczone, że będą potrzebne dodatkowe środki, powiedział Radovanović, dodając, że w finansowanie tego projektu zaangażowanych jest wiele instytucji, a on jest przekonany, że projekt ten odniesie sukces.

Radovanović wyraził nadzieję, że Komisja Europejska i Unia Europejska uznają ten projekt za znaczący i wesprą go a Bahmen wspomniał, że przygotowania do uczestnictwa w Zgromadzeniu Europejskiego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego trwają trzy lata.

– Oczywiście, nie pracowaliśmy nad tym tylko my. Pracowaliśmy wspólnie z naszym Komitetem Olimpijskim, przy wsparciu rządu RS, FBiH, Rady Ministrów i prezydencją BiH. To jest pierwszy projekt, który politycznie zjednoczył BiH. Po drugie jest to projekt, który ożywi kulturowe i historyczne środowisko w BiH. Po trzecie są to zawody młodych, a po czwarte wydarzenie gospodarcze. BiH rozwinie turystykę, powiedział Behmen, jednocześnie podkreślając, że w zeszłym roku Sarajewo jednym głosem straciło możliwość na pełnienie roli gospodarza.

W Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy uczestniczyć będzie 1500 sportowców, około 300 więcej niż podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Oprócz sportowców przyjedzie około 3500 ludzi m.in. dziennikarzy, trenerów i znanych sportowców. BiH otrzymała możliwość zorganizowania ważnego, ogromnego i politycznie prestiżowego wydarzenia sportowego, który znacznie wpłynie na gospodarkę.
Zgodnie z zaproponowanym programem EYOWF w 2017 r. w BiH odbędą się zawody m.in. w narciarstwie alpejskim, snowboardzie, biegach narciarskich, biatlonie, łyżwiarstwie figurowym i szybkim oraz hokeju na lodzie.

Oprócz Sarajewa i Wschodniego Sarajewa w konkursie na gospodarza EYOWF 2017 brało udział tureckie miasto Keyseri, które także zgłosiło swoją kandydaturę podczas Generalnego Zgromadzenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Organizacja EYOWF w 2017 r. uznana została przez USAID – Sida Firma Project jako jedną z sił napędowych w rozwoju turystyki w regionie Sarajewa, gdzie w ostatnim czasie turystyka staje się coraz bardziej znaczącą gałęzią gospodarki, z roczną stopą wzrostu około 10%.

W związku z tym należy wspomnieć także o Sarajevo Holiday Market, niepowtarzalnej manifestacji, która w stolicy BiH odbywać się będzie od 15 grudnia 2012 r. do 15 lipca 2013 r. Podczas Sarajevo Holiday Market będzie ponownie realizowany projekt uruchomienia sezonowej linii autobusowej Sarajewo-Jahorin.

Źródło: seebiz.net, indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE