Home / Bałkany / BiH / BiH: Rusza budowa gazociągu Zenica-Travnik

BiH: Rusza budowa gazociągu Zenica-Travnik

BH-Gas Sp. z o.o. Sarajewo i Konsorcjum Monter – Strojarske montaže sp. z o.o. Zagreb i GP Put sp. z o.o. podpisały umowę na prace w sprawie budowy gazociągu Zenica – Travnik. Prace rozpoczną się już jutro i potrwają 12 miesięcy, w trakcie których powstanie 40 km gazociągu doprowadzającego gaz do czterech gmin w środkowej Bośni – Busovač, Vitez, Novi Travnik i Travnik. Gazociąg zapewni dostawy surowca przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym.

Budowa gazociągu obejmie również budowę obiektów towarzyszących, takich jak stacje wysyłowo-odbiorcze, czy stacje pomiarowo-regulacyjne. Przy okazji budowy gazociągu zostaną również po raz pierwszy położone kable światłowodowe na użytek BH Telecom. Łączna wartość inwestycji wynosi 40 milionów.

Gazociąg Zenica – Travnik, jako pierwszy etap gazyfikacji środkowej Bośni, został ogłoszony priorytetowym projektem FBiH w oparciu o decyzję z 2008 roku oraz w zgodzie z Programem priorytetowych projektów rozwojowych w FBiH – Publicznym programem inwestycyjnym. BH-Gas sp. z o.o. uzyskała kredyt w wysokości 17 mln Euro na sfinansowanie projektu w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Prezes spółki Monter – Strojarske montaže sp. z o. o. Zagreb, Nevenko Meštrović, powiedział, że oprócz GP Put sp. z o.o., która znalazła się w składzie konsorcjum, do udziału w budowie zostaną zaproszone również inne bh. firmy z branży budowlanej i maszyn montażowych. Około 60% z całości robót obejmą prace budowlane, wykonane przez krajowe firmy, a 15% maszynowe i montażowe prowadzone m.in. przez Energoinvest IMQ i Unis Fagas.

Projektem budowy gazociągu Zenica-Travnik, BH-Gas sp. z o.o. kontynuuje realizację planów rozwoju sieci gazowej w BiH, która ostatecznie przyczyni się do przyłączenia BiH do regionalnych i europejskich korytarzy gazowych.

W uroczystości podpisania umów z partnerami biznesowymi BH-Gas sp. z o.o. wzięli udział przedstawiciele rządu federalnego i parlamentu FBiH.

tekst: biznis.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE