Home / Bałkany / BiH / BiH: Rząd RS zerwał umowę z niemieckim RWE
hidroelektrana_abrasmedia.info

BiH: Rząd RS zerwał umowę z niemieckim RWE

Upadł projekt realizowany przez rząd Republiki Serbskiej w porozumieniu z niemieckim przedsiębiorstwem RWE dotyczący realizacji systemu hydroenergetycznego (HES) Górna Drina. Decyzję o rozwiązaniu strategicznego partnerstwa podjęto już na posiedzeniu rządu 15 maja 2013 roku.

Jak poinformował przedstawiciel rządu RS, warunki związane z realizacją projektu zostały spełnione w przewidzianym okresie.

Porozumienie przewidywało, że każda ze stron może rozwiązać umowę i żadna ze stron nie będzie mieć prawa do żądania kontynuacji działań czy też roszczeń finansowych.

Przypomnijmy, że 8 listopada 2012 roku, po burzliwych dyskusjach parlament RS podjął decyzję o wyborze partnera strategicznego – niemieckiego RWE. Umowa dotyczyła badań, rozwoju, budowy i korzystania z potencjału hydroenergetycznego górnego dorzecza Driny. Zakładała budowę czterech elektrowni – HE Buk Bijela, HE Foča, HE Paunci i HE Sutjeska na rzece.

Jak podkreślają członkowie partii PDP, projekt z RWE nie został przygotowany w odpowiedni sposób, nie był też korzystny dla RS. Zgodnie z ich zdaniem, w przypadku elektrowni HES Górna Drina, wrócić należy do starej koncepcji, która była korzystniejsza

źródła: indikator.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE