Home / Bałkany / BiH / BiH: Sądy RS i FBiH będą rozpatrywać sprawy dotyczące zbrodni wojennych

BiH: Sądy RS i FBiH będą rozpatrywać sprawy dotyczące zbrodni wojennych

Stephen Rapp, amerykański ambasador ds. zbrodni wojennych stwierdził, iż najcięższe zbrodnie wojenne powinny być rozpatrywane nie tylko przez Sąd Najwyższy BiH, ale również przez sądy Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej , które muszą efektywniej włączać się w ten proces, gdyż w kwestii ścigania zbrodniarzy wojennych wciąż wiele spraw nie zostało rozwiązanych.

– Jak zostałem poinformowany, mowa jest o 714 przypadkach zbrodni wojennych, których sprawcy i ofiary są znani i które rozpatrywane będą zarówno na krajowym, jak i niższym szczeblu wymiaru sprawiedliwości – powiedział Rapp, dodając, że wbrew strategii ścigania zbrodniarzy wojennych, oczywistym jest, że te przypadki rozpatrywane będą przez sądy kantonalne w Federacji BiH oraz sądy okręgowe w Republice Serbskiej, które już prowadzą niektóre z dochodzeń.

– Wiem, że niektóre sprawy trafiły już do sądów w Banja Luce, Tuzli i Sarajewie, które jednak często nie posiadają odpowiedniego zaplecza i nie wiedzą, w jaki sposób postępować z poszczególnymi przypadkami, by pozostać w zgodzie z prawem. Skomplikowane kazusy wymagają ochrony świadków i odpowiedzi na pytania, jak połączyć dokonane zbrodnie i oskarżonych, których nie było na miejscu przestępstwa w momencie, kiedy do niego dochodziło. Istnieją jednak ekspertyzy kryminalistyczne, dotyczące m. in. identyfikacji szczątków ludzkich a także inne dowody – powiedział Rapp w wywiadzie dla „Independent”.

Ambasador dodał również, iż istnieje potrzeba wzmocnienia uprawnień sądów na poziomie lokalnym, wskazując Stany Zjednoczone jako państwo wspierające ten proces. – UE weszła w strukturalny dialog z BiH dotyczący wymiaru sprawiedliwości i wierzę, że wspomoże pracę tych sądów.

Odpowiadając na krytkę prac Prokuratury i Sądu Najwyższego BiH ze strony stowarzyszenia rodzin ofiar z Republiki Serbskiej, Rapp stwierdził, że istotą postępowania powinny być działania oparte na prawie i faktach, nie na przynależności państwowej. – Z całą pewnością prowadzone będą działania nie tylko w sprawie zbrodniarzy wojennych z każdej grupy etnicznej, lecz także ofiar z każdej z tych grup – dodał Rapp.

Tekst: cafe.ba, zdj. nezavisne.com, tłum. i red. Zuzanna Głowacka

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE