Home / Bałkany / BiH / BiH: Sarajewo centrum programu „Wzmacnianie pozycji kobiet i społeczeństwa obywatelskiego regionu Morza Śródziemnego”
Sarajewo - sarajevotimes.com

BiH: Sarajewo centrum programu „Wzmacnianie pozycji kobiet i społeczeństwa obywatelskiego regionu Morza Śródziemnego”

Trzydniowa konferencja międzynarodowa pod nazwą „Wzmacnianie pozycji kobiet i społeczeństwa obywatelskiego regionu Morza Śródziemnego” rozpoczęła się dziś w Sarajewie.

Michael Haltzer z Centrum Stosunków Atlantyckich SAIS, Samra Filipović-Hadžiabdić z Agencji na Rzecz Równouprawnienia Płci, tymczasowy szef misji dyplomatycznej Ambasady USA w BiH Thomas Messa oraz premier Kantonu Sarajewo Suad Zeljković poinformowali o międzynarodowej konferencji „Wzmacnianie pozycji kobiet i społeczeństwa obywatelskiego regionu Morza Śródziemnego”.

Premier Zeljković w swoim wystąpieniu powiedział, że konferencja jest częścią programu Basen Morza Śródziemnego, który prowadzi Centrum SAIS z Waszyngtonu i Fundacja Amerykańsko-Bośniacka, którego głównym celem jest wzmacnianie więzi gospodarczej pomiędzy krajami regionu śródziemnomorskiego a USA.

- Konferencja dotyczyć będzie demokratycznych rządów w społeczeństwie obywatelskim oraz poprawy przedsiębiorczości młodych ludzi w Europie Południowo-Wschodniej, wyjaśnił Zeljković dodając, że siedziba współpracy społeczeństw obywatelskich regionu Morza Śródziemnego zlokalizowana będzie w Tunezji.

Messa powiedział, że konferencja jest świetną okazją do spotkania różnych ludzi i wymiany doświadczeń oraz poruszenia nowych tematów.

- Wspieramy wiele organizacji pozarządowych a także różnorodne stowarzyszenia, które spotykają się, aby omówić i rozprawiać nad różnymi problemami, wyjaśnił Messa dodając, że nie jest to jedynie kwestia poprawy sytuacji kobiet, ale i sytuacji młodych ludzi oraz burzenia barier etnicznych.

Według niego, przyszłość BiH leży w rękach młodych, kobiet i innych grup społecznych, które do tej pory nie odegrały znaczącej roli.

- Przyszłość tego kraju leży w rękach tego narodu, jednak społeczność międzynarodowa nadal odgrywa ważną rolę w prawie wszystkich segmentach tego kraju i oczywiście trzeba wziąć to pod uwagę, jak również fakt, że BiH jest aktualnie w okresie tranzycji, powiedział Michael Haltzer.

Haltzer dodał, że w ciągu ostatnich 27 lat Stany Zjednoczone odegrały większą niż pozostałe kraje rolę w budowie nowej Bośni i Hercegowiny.

Samra Filipović-Hadžiabdić powiedziała, że jest jej bardzo miło, że amerykańska polityka, jak również ośrodki nieformalne, uświadomili sobie, że bez kobiet niemożliwe są procesy przemian i pojednania oraz że bez kobiet cele i rezultaty nie będą takie same jak z ich uwzględnieniem.

Na konferencji spotkają się przedstawiciele 16 krajów – Egiptu, Libii, Tunezji, Algierii, krajów regionu Płw. Bałkańskiego, ale również Finlandii, Kataru, USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Konferencję organizuje Agencja na Rzecz Równouprawnienia Płci przy Ministerstwie ds. Praw Człowieka i Uchodźców BiH, Centrum Stosunków Atlantyckich SAIS przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Waszyngtonie oraz Fundacja Amerykańsko-Bośniacka.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE