Home / Bałkany / BiH / BiH: Sarajewo dziękuje Janowi Pawłowi II za wsparcie
Spomenik Papi - Večernji list

BiH: Sarajewo dziękuje Janowi Pawłowi II za wsparcie

Wysoki na prawie 3 metry pomnik Jana Pawła II stanie w stolicy BiH. Nie bez powodu postawiony zostanie przed katedrą w Sarajewie, gdzie w 1997 roku papież pozdrowił i pobłogosławił zebranych, rozpoczynając swoją pielgrzymkę.

Prace nad pomnikiem Ojca Świętego trzymającego krzyż, tworzonym przez Hrvoja Urumovicia, mają zostać ukończone pod koniec kwietnia i wtedy planowane jest odsłonięcie pomnika, niejako w rocznicę wizyty. Urodzony w Sarajewie artysta wygrał konkurs na projekt, wyprzedzając autorów z Włoch, Australii, Polski czy Chorwacji.

Jan Paweł II odwiedził Sarajewo w kwietniu 1997 roku. Był to istotny moment dla państwa zniszczonego wojną. papież nawoływał do pokoju, który według jego słów zapanować mógł wtedy, gdy wszyscy postępować będą szczerze i kierować się prawdą. W kolejnym dniu swej wizyty przemawiał do 50 000 osób na stadionie Koševo – nawołując do pokoju, pogodzenia i wybaczenia.

Papież chciał odwiedzić BiH już w 1994 roku, ale ze względu na niebezpieczeństwo grożące zarówno jemu samemu, jak i wszystkim ludziom, odwołano wizytę. Mimo to, wygłosił on z Castel Gandolfo mowę, którą planował przekazać osobiście w Sarajewie, zwracając się do mieszkańców BiH w taki sposób, jakby był tam razem z nimi.

Papież Franciszek również planuje wizytę w BiH. Według niepotwierdzonych dotąd informacji, będzie ona miała miejscu w tym roku, większość źródeł podaje czerwiec za najprawdopodobniejszą datę – w setną rocznicę rozpoczęcia I wojny światowej zaapeluje on z BiH o pokój.

 

Źródło: bljesak.ba, vecernji.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE