Home / Bałkany / BiH / BiH: Sarajewo znalazło swoje miejsce we wszechświecie
Bringing Astronomy back to Bosnia & Herzegovina - Photo by Irfan Redzovic

BiH: Sarajewo znalazło swoje miejsce we wszechświecie

Dokładniej mówiąc, imię stolicy BiH stało się nazwą nowo odkrytej asteroidy zauważonej przez grupę hiszpańskich astronomów „Le sagra”. Bośniacko-hercegowińskie Towarzystwo Astronomiczne Orion mogło wybrać nazwę dla nowego ciała niebieskiego, mimo że samo nie posiada obserwatorium. Po raz pierwszy w historii tego typu odkrycie ma związek z BiH.

Asteroida oddalona jest od Słońca 405 mln kilometrów. Jeden obrót wokół Słońca zabiera jej 5,48 lat. Przybliżona średnica tego ciała wynosi od trzech do pięciu kilometrów. Nazwę potwierdziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, a NASA w oficjalnym biuletynie podała informacje o nowej asteroidzie i nadaniu jej imienia Sarajevo.

Federalny Instytut Hydrometeorologiczny wraz ze wspomnianym towarzystwem Orion stworzyły sieć, dzięki której w tym roku pięć kamer zaczęło nagrywać to, co dzieje się na niebie nad BiH. W zeszłym roku jako jedyni w regionie udokumentowali oni nagraniem eksplozję bolidu, który mógł dotrzeć do Ziemi.

Wszyscy zainteresowani mogą wesprzeć projekt Bringing Astronomy back to Bosnia & Herzegovina na portalu Facebook i stronie Indiegogo. Ma on na celu poparcie działań mających pomóc w rozwoju badań w tej dziedzinie na terenie BiH. Akcja odbudowy zniszczonego obserwatorium na Trebeviciu to jedno z zadań. Do tej pory zebrano już 12 000 USD. Działania te wspierane są między innymi przez Teę Temim, doktor astrofizyki z Mostaru, zatrudnioną w amerykańskiej agencji NASA.

Źródło: klix.ba, nezavisne.com, javno.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE