Home / Bałkany / BiH / Serbia udzieli kredytu na nowe wagony dla Republiki Serbskiej

Serbia udzieli kredytu na nowe wagony dla Republiki Serbskiej

Serbia udzieli Republice Serbskiej kredytu o wartości 20 mln EUR na zamówienie wagonów dla Kolei RS (Željeznice Republike Srpske, ŽRS) oraz sprzętu informatycznego dla instytucji edukacyjnych, powiedział premier Serbii Ivica Dačić na spotkaniu z premierem RS Aleksandrem Džombiciem w Belgradzie. Oprócz tego Serbia udzieli pożyczki 20 tys. ton pszenicy oraz będzie współfinansować budowę Instytutu Ivo Andricia w Wiszegradzie.

Jak powiedziano, Republika Serbska i Serbia są zaangażowane w rozwijanie współpracy, wzajemne wspieranie się ekonomiczne oraz realizowanie wspólnych projektów. Obecnie trwają lub są planowane wspólne projekty, m.in. budowa szkoły podstawowej „Srbija“ w gminie Pale, wspomniana budowa Instytutu Ivo Andricia oraz projekty z zakresu infrastruktury i energetyki, jak Środkowa Drina. Na spotkaniu premierów Serbii i RS rozważano możliwości przyspieszenia realizacji tych projektów i rozpoczęcia nowych.

Istnieje także pomysł połączenia drogowego od Pojate do Wiszegradu oraz ustanowienia stałej linii lotniczej na odcinku Belgrad-Banja Luka-Wiedeń. Premier Serbii powiedział też, że wysłał pismo do rosyjskiego prezydenta, Dmitrija Medwiediewa, aby rozszerzyć akcję odminowania na RS, z uwagi na to, że nitka Gazociągu Południowego ma prowadzić również przez ten entitet.

Džombić po spotkaniu z Dačiciem podziękował za wsparcie, jakie RS otrzymała od Serbii oraz gotowość do podjęcia współpracy w zakresie ekonomii. Dačić podkreślił, że Serbia jest silnie zobowiązana, aby utrzymywać kontakty ekonomiczne z RS oraz szanuje porozumienie z Dayton i bez woli trzech narodów i dwóch entitetów nie może nastąpić żadna zmiana w ustroju BiH.

We wrześniu jest zaplanowana wspólna sesja władz RS i Serbii, na której będą opracowane badania kompatybilności ekonomicznej RS i Serbii, które mają być podstawą budowania związków ekonomicznych.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE